Cesta: Titulka > Blog mmb > Príbehy z histórie > Život na uliciach a námestiach po roku 1918
Elena Kurincová / Život na uliciach a námestiach mesta po roku 1918
Po vzniku Československej republiky sa Bratislava stala centrom politického, spoločenského a kultúrneho života na Slovensku. Postupujúca urbanizácia a demografický nárast obyvateľstva menil aj funkcie verejného priestoru mesta. Začali sa napĺňať novým špecifickým obsahom a rituálmi sviatočnosti. Ovplyvnilo to predovšetkým pestré etnické (Slováci, Maďari, Nemci), sociálne (mešťania, robotníci) a konfesionálne (katolíci evanjelici, židia) rozvrstvenie obyvateľov mesta. Zároveň postupujúca demokratizácia a občianskosť v spoločnosti prehlbovala neformálny styk v obchode, v kaviarňach, klubových a spolkových miestnostiach, pri športe a voľnočasových aktivitách.
Špecifickou formou bezprostrednej komunikácie vo verejnom priestore boli trhy na uliciach a námestiach. Ich charakteristickým znakom bolo, že čiastočne stierali statusové, etnické a konfesionálne rozdiely. Realizovali sa v nich neformálne obchodné kontakty vidiečanov a obyvateľov mesta.
V pozostalosti Ovidia Fausta v sa nachádza pozoruhodný súbor fotografií z obdobia rokov 1928 – 1936 od grafika Karla Frecha (1883-1945), ktoré práve zachytávajú trhy na uliciach a námestiach. Fotografický záujem o trhovníkov bol súčasťou prípravných prác K. Frecha pre výtvarnú tvorbu (poznáme kresby s motívom trhov). Je známa skutočnosť, že spolu s O. Faustom a fotografom J. Hoferom podnikali cesty po okolí Bratislavy a fotograficky dokumentovali historické pamiatky.
Zostava fotografií je pozoruhodným prameňom každodenného života na uliciach a námestiach mesta. Približujú a dokumentujú dobový odev predávajúcich (prevažne vidiečanov z okolia Bratislavy), škálu ponúkaného tovaru (napr. kvety, zeleninu, stromčeky, varechy, povrazy, husi, ryby, kapustu, pečené gaštany, ale aj cukrovú vatu a iné), ale aj výbavu trhovníkov (stánky, pulty, sudy, váhy). Nezanedbateľnou informáciou sú aj poznatky o architektúre stavieb na uliciach, vývesných a informačných tabuliach na objektoch a reklamných stĺpoch. Prínosom je aj poznanie, že trhy v medzivojnovej Bratislave si udržali niečo zo svojho pôvodného rozvrstvenia podľa komodít, ktoré ponúkali už od stredoveku, napr. rybný, chlebový, senný, zelený. Fotografie K. Frecha tak nečakane približujú kolorit medzivojnového života na uliciach a námestiach Bratislavy.
Predaj rýb, 1928 (dnes
priestor pri budove Manderlák), autor
fotografie K. Frech, © MMB
Predaj hydiny, 1928 (dnes
spodná časť Námestia SNP pred stavbou Bellušových domov), autor fotografie K. Frech, © MMB
Predaj kapusty, 1928 (horná časť Námestia SNP), autor fotografie K. Frech, © MMB
Predaj stromčekov a detail reklamného stĺpu, 1928 (dnes neďaleko vstupu do Poštovej ulice), autor fotografie K. Frech, © MMB
Predaj melónov, 1928 (dnes
stret vyústenia Štúrovej, Laurinskej a Dunajskej ulice), autor fotografie K. Frech, © MMB
Kvetinový
a zeleninový trh pred mestskou tržnicou, 1928, autor fotografie K. Frech, © MMB
Trhovníci s riadom,
1928 (Námestie slobody), autor
fotografie K. Frech, © MMB
Predaj rýb, 1928 (Rybné
námestie), autor fotografie K. Frech,
© MMB
Predaj mladých stromčekov,
1928 (Hurbanovo námestie), autor
fotografie K. Frech, © MMB
Predaj cukrovej vaty,
okolo 1930 (Námestie SNP), autor
fotografie K. Frech, © MMB
Kvetinový trh, okolo 1930 (Kamenné námestie), autor fotografie K. Frech, © MMB
Stánky trhovníkov, okolo 1930 (Kollárovo námestie), autor fotografie K. Frech, © MMB
Stánky trhovníkov, okolo 1930 (Kollárovo námestie), autor fotografie K. Frech, © MMB
Zobraziť vyhľadávací formulár »