Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Blog mmb > Predmety z histórie > Zdravotný pas z roku 1805

 

Zdravotný pas z roku 1805

zakladne logo
Zdravotný pas nie je novinka! Už za napoleonských vojen vydávali kráľovskí úradníci - notári - potvrdenie o zdravotnej situácii v poddanskej trhovej obci Schloss-Grund ležiacej blízko Bratislavy. V príspevku uvádzame dokument z augusta 1805. Podobné potvrdenia vydávali aj iné obce a mestá.
 

 
 

Zdravotný pas z roku 1805 / Štefan Holčík

"Týmto sa potvrdzuje, že predkladateľ(ka) tohoto (dokumentu) menom Anna Bruderin, dcéra tunajšeho meštianskeho krajčírskeho majstra, cestuje odtiaľto za svojim otcom do Pešti, a tam aj zostane. Odchádza z kráľovského slobodného trhového (podhradia zvaného) Schloss-Grund Pressburg, kde je (Chvála Bohu!) zdravý, čistý a ničím nenakazený vzduch a môže bezpečne bez akýchkoľvek pochybností cestovať.To potvrdzuje tento pas. Dané v kráľovskom slobodnom trhovisku a (zámockom podhradí) Schloss-Grund Pressburg, dňa 12 teho augusta 1805. (Podpísal) Joannes Putz (vlastnou rukou). Právnik, notár tamže"

Pred niekoľkými rokmi získalo Múzeum mesta Bratislavy zo súkromného majetku zaujímavý dokument. Je to potvrdenie o zdravotnej situácii v poddanskej trhovej obci Schloss-Grund pri Prešporku zo začiatku 19.storočia. Trhová podhradská obec Schloss-Grund pri kostole svätého Mikuláša nepatrila pred rokom 1850 k mestu. Mala vlastnú. samosprávu. 

Dá sa predpokladať, že podobné potvrdenia cestujúcim vydávali aj iné obce, aj mesto Prešporok. Základný text potvrdenia (pasu) bol vytlačený na list papiera 38 x 23,5 cm. Ručne sa na určené miesta vpisovalo meno cestujúceho, cieľ a dôvod jeho cesty, dátum vydania. Potvrdenie vydával kráľovský úradník, v tomto prípade príslušný notár. Dokument (evidovaný v MMB pod číslom K – 14 942) je datovaný v auguste 1805. Bolo to obdobie Napoleonovej invázie do zemí rímskeho cisára Františka II. Vojna znamenala i šírenie nákazlivých chorôb. Uhorsko bolo v tom čase neutrálnym územím. Pred zavlečením nákazy a pred vypuknutím možnej epidémie do iných lokalít sa uhorská štátna správa snažila obyvateľstvo uchrániť obmedzením možnosti cestovať. V odôvodnených prípadoch dostal žiadateľ povolenie, musel ho na požiadanie a kontrolu predkladať v obciach, ktorými viedla jeho cesta. V našom prípade sa zachovalo potvrdenie, ktoré dostala Anna, dcéra krajčíra Brudera, na cestu za otcom do Pešti.

Blog mmb


Originálny text znie:

Das Vorweiserin dieses Namens Anna Bruderin, hiesig bürgerliche Schneidermeisters=Tochter von hieraus zu ihren Herrn Vatter nachher Pest reiset, um allda  zu verbleiben.                                                         

Mithin von dem Königl. Freyen Markt und Schloss=Grund Pressburg, aus einer (Gott Lob!) gesunden, reinen und ohne aller Contagion befindlichen Luft herkomme, und sicher auch ohne einigen Bedenken zu passieren seye. Bezeuget gegenwärtiger Pass. So gegeben im Königl. Freyen Markt und Schloss=Grund Pressburg, den 12ten August Anno 1805.

Per Joannem Putz (manu propria)                                                                 

Jud. Notarium ibidem.       

Ľavý dolný roh papierového dokumentu (38 x 23,5 cm) je prehnutý smerom hore a zapečatený suchou pečaťou obce Schloss-Grund.

V prepise sú slová, ktoré boli do vopred vytlačeného formuláru ručne pripísané, vyznačené kurzívou. V tlačenom texte použité písmeno „scharfes S“ je nahradené skupinou „ss“.

Voľný preklad: Týmto sa potvrdzuje, že predkladateľ(ka) tohoto (dokumentu) menom Anna Bruderin, dcéra tunajšeho meštianskeho krajčírskeho majstra, cestuje odtiaľto za svojim otcom do Pešti, a tam aj zostane. Odchádza z kráľovského slobodného trhového (podhradia zvaného) Schloss-Grund Pressburg, kde je (Chvála Bohu!) zdravý, čistý a ničím nenakazený vzduch, a môže bezpečne bez akýchkoľvek pochybností cestovať. To potvrdzuje tento pas. Dané v kráľovskom slobodnom trhovisku a (zámockom podhradí) Schloss-Grund Pressburg, dňa 12teho augusta 1805.

(podpísal) Joannes Putz (vlastnou rukou).

Právnik, notár tamže.

 
Kontakt: PhDr. Štefan Holčík, CSc.
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 20.5.2020 / 20.5.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa