Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Blog mmb > Z anonymity... > Z anonymity vystupuje... Štefan Holčík

 

Z anonymity vystupuje... Štefan Holčík

blog
Z anonymity vystupovať nemusí. Je známou osobnosťou, ktorá žije pre históriu. Neváha vždy pomôcť, neváha kúpiť za svoje peniaze vzácne predmety a venovať ich do múzea, neváha skočiť do kontajneru a vybrať secesné čelo postele. Niekedy je prísny, no v skutočnosti nám nezištne odovzdáva vedomosti, aby sme sa mohli posunúť ďalej. Máme radi jeho humor, ktorý občas vkladá aj do príbehov histórie. Štefan Holčík je osobnosť, ktorú si v Múzeu mesta Bratislavy úprimne vážime.
 

 
 

Narodil som sa v Bratislave. Prvé bombardovanie 16.6.1944 som prežil s rodičmi v úkryte. Prvé narodeniny som prežil s mamou v Trenčianskych Tepliciach, keď tam prišli sovietski “osloboditelia”. Neskôr som dostal ešte troch súrodencov. Otec bol bankový úradník, z banky ho robotnícke kádre vyhodili. Matka angličtinárka, nesmela učiť. V B-akcii nás mali vysťahovať, ale nakoniec sme tu smeli zostať. Do ľudovej školy som chodil na Nedbalovej ulici,  odkiaľ práve vyhnali mníšky-uršulínky.

Po ôsmej triede ma prijali na Střední průmyslovou školu jaderné techniky do Prahy, kde som v roku 1962 maturoval. Potom som šesť semestrov študoval na Strojníckej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej. Po veľkej povodni na Dunaji (1965) sa mi podarilo zamestnať ako kopáč na archeologickom výskume Bratislavského hradu.

Techniku som nechal, vyštudoval som archeológiu na FF UK. Už v čase štúdií som bol zamestnaný v Slovenskom národnom múzeu. V rokoch 1989 až 1995 a 2002 až 2006 som pôsobil ako námestník primátorov hlavného mesta Bratislavy v oblasti kultúry. Už ako dôchodca som sa vrátil do SNM – Archeologického múzea, kde som dokončil svoju prácu so zbierkovými  predmetmi, ktorú som nemohol vykonávať, keď som pracoval na radnici. Ako dôchodca pracujem na pol úväzku v MMB, druhostupňovo spracovávam staré akvizície múzea.


blogOdkedy pracujete v múzeu 

V Múzeu mesta Bratislavy pracujem od 1. marca 2007.


Čo máte na svojej práci najradšej

Objavovanie predmetov, ktoré sa v múzeu dávno nachádzajú, ale vďaka predchádzajúcim generáciám pracovníkom múzea, boli zabudnutými. A ja ich znovuobjavím a aj keď mali byť dávno zaevidované, konečne ich zaevidujem ja. 


Čo pokladáte za svoj najväčší profesionálny úspech

Neviem sa rozhodnúť sú štyri: rekonštrukcia Grassalkovichovho paláca pre potreby prezidenta republiky, reinštalácia Štefánikovho pomníka v Bratislave, obnova gotickej kaplnky Starej radnice, inscenácia tereziánskeho kabinetu východoázijského porcelánu v kráľovskom paláci na Bratislavskom hrade.


Čo považujete na svojej práci najťažšie

Čítanie švabachom písaných maďarských textov.


Ako prežívate prítomnosť 21. storočia

Prvých desať rokov som bol optimista, posledné roky som viac pesimista ako optimista.

 

PhDr. Štefan Holčík z odborného oddelenia

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 15.1.2021 / 15.1.2021
 

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Z anonymity...
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa