Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Blog mmb > Z anonymity...

 

Z anonymity...vystupuje Milan Rubický

Z anonymity
Mgr. art. Milan Rubický absolvoval VŠVU v Bratislave, odbor reštaurovanie polychrómovanej sochy z dreva a kameňa (2003). Cenné skúsenosti získal vo Veľkej Británii vo firme Plowden & Smith Ltd. v Londýne. Pôsobil na oddelení výtvarných artefaktov a na oddelení starožitného nábytku. Spolupracoval na projektoch: Speaker’s State Coach, nazývaný tiež ako Royal wedding coach – poslednýkrát použitý na svadbe Princa Charlesa a Lady Diany, ďalej v sídle Sutton place, Surry, kde sa venoval reštaurovaniu historického interiéru z dreva. Viac informácií o jeho zahraničnej práci čítajte na webových odkazoch uvedených pod rozhovorom.
 

 
 

Odkedy pracuješ v MMB?

V múzeu pracujem od roku 2012. Nastúpil som do „rozbehnutého vlaku“, nakoľko múzeum má svoju silnú stránku práve vo vybudovanom špecializovanom pracovisku, akým reštaurátorský ateliér je. Prišiel som do kolektívu skúsených reštaurátorov, no ani ja som nebol neskúseným absolventom. Mal som za sebou cennú prax v zahraničí a túto skúsenosť som sa snažil využiť aj v Múzeu mesta Bratislavy. Samostatne som vykonával náročné reštaurátorské úkony pri reštaurovaní zbierkových predmetov z materiálu drevo a kameň okrem diel výtvarného umenia. V roku 2017 som dostal dôveru vedenia MMB a stal som sa vedúcim reštaurátorského oddelenia.

Čo máš na svojej práci najradšej?

Dokumentovanie stavu zbierkových predmetov, reštaurátorských úkonov a analýz písomným a obrazovým záznamom o konzervovaní a reštaurovaní, odborná príprava vybraných exponátov na výstavy a preprava ako aj konzultovanie stavu zbierkových predmetov s odbornými pracovníkmi – to všetko spadá do mojej kompetencie a robím to s patričným elánom. Rád tímovo pracujem, plánujem pracovné procesy a vzdelávam sa nie len ja, ale aj moji kolegovia. Som prísny na seba a vyžadujem precíznu a odbornú prácu aj od nich.

Snažil som sa vniesť do oddelenia nový systém a obklopiť sa odborníkmi, ktorí majú skúsenosti v iných odboroch. Vzájomným dopĺňaním sa, vytvárame postupne mladý a perspektívny tím reštaurátorov v najstaršom múzeum Slovenska. Verím, že kurátori zbierok sa môžu na našu diagnostiku a názory vždy spoľahnúť. Mnohé kolegyne a kolegovia tiež tvrdia, že na našom dislokovanom pracovisku je príjemná atmosféra. Práve preto sa v práci cítim spokojne, chodím sem rád a myslím, že profesia je zároveň mojím koníčkom.

Čo pokladáš za svoj najväčší profesionálny úspech?

Som rád, že mám skúsenosť so spoluprácou s odborným tímom v zahraničí. Tam som zažil nie len vysokú profesionalitu, ale aj kvalitné technické vybavenie reštaurátorských ateliérov. Komunikáciou s vedením múzea sa snažím zabezpečiť pre reštaurátorov komfortné prostredie. Som rád, že sa mi podarilo zabezpečiť dôležité prístroje, ktoré sa podieľajú na profesionálnych výsledkoch. Za svojho vedenia sme zakúpili napríklad rozvod vzduchotechniky na celom oddelení, kompletne sme zariadili ateliér na reštaurovanie kovov, tiež mikroskop v plnej výbave s možnosťou snímania pomocou kamery. V poslednej dobe pracujeme na vylepšení podmienok ochrany zbierok v múzeu.Úspešne vediem verejnú skupinu Reštaurátorské oddelenie/ Department of conservation v slovenskom a v anglickom jazyku na sociálnej sieti FCB, pod stránkou Múzea mesta Bratislavy. Cieľom je uverejňovať ukážky reštaurátorských procesov formou príspevkov, a tým priblížiť prácu reštaurátorov odbornej a laickej verejnosti.

Čo považuješ na svojej práci za najzložitejšie?

Nedostatočné personálne zastúpenie vyvoláva kumulovanie pracovných pozícií. Následne dosiahnutie očakávaných výsledkov je náročné až nemožné. Nedostatočné ohodnotenie sťažuje získanie kvalifikovaných zamestnancov a ich udržanie. Myslím, že s týmito problémami sa stretávajú všeobecne múzejníci na celom Slovensku. 

Ako prežívaš prítomnosť 21. storočia.

Nové technológie v 21. storočí sú úžasné a rád som s nimi v kontakte, ale sú len určitou časťou nášho života. Pevne dúfam, že časom budeme viac prírode rozumieť a nie si ju podmaňovať. Tiež, že  prevezmeme zodpovednosť za stav okolia, v ktorom žijeme.

https://www.northdevongazette.co.uk/news/royal-wedding-coach-on-display-at-arlington-1-824111

https://en.wikipedia.org/wiki/Sutton_Place,_Surrey

https://www.behance.net/milanrubic0af4

 

Milan Rubický, vedúci oddelenia reštaurátorov

Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 18.5.2020 / 18.5.2020
 

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Z anonymity...
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa