Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Blog mmb > Z anonymity...

 

Z anonymity...vystupuje Janka Štofová

blog
Bc. Jana Štofová v roku 1985 absolvovala Strednú priemyselnú školu textilnú v Ružomberku. Zamestnala sa v Múzeu mesta Bratislavy a rozhodla sa získať ďalšie zručnosti dôležité pre prostredie múzea. V roku 1987 absolvovala konzervátorský kurz v Brne. Doteraz z neho čerpá vedomosti a mal vplyv na jej vzťah a úctu ku každému zbierkovému predmetu. Svoje vzdelanie si neváhala rozšíriť ani v oblasti informatiky. V roku 2003 ukončila Aplikovanú informatiku na UKF v Nitre a získala titul bakalárky.
 

 
 

Odkedy pracuješ v MMB?

Ak by som mala byť úplne presná, už ako stredoškoláčka som tu brigádnicky pracovala cez letné prázdniny, takže celý môj pracovný život. V oddelení dokumentácie – čo znamená správa zbierok - pracujem od roku 1996. Nastúpila som do múzea po materskej dovolenke a zažila tak vstup do procesu elektronizácie zbierok a s tým súvisiace zmeny.

 

Jana Štofová

Čo máš na svojej práci najradšej?

Jednoznačne prácu s predmetmi, keď si môžem pozrieť veci neznáme, nevídané a bezpečne ukryté. A som múzejný fanúšik, veľmi rada si pozriem aj múzeá v iných mestách a krajinách. Milujem to kúzlo, keď dokážu moji kolegovia vydolovať z anonymných predmetov zaujímavé nečakané súvislosti a vyčarovať pôsobivú výstavu.

 

Čo pokladáš za svoj najväčší profesionálny úspech?

Moja práca sa dá vyjadriť slovom „mravčekovská“, ako keď skladáte puzzle kúsok po kúsku. Úspechy sú vždy len čiastkové. Podmienky nie sú jednoduché, takže úspechom je každý ošetrený, bezpečne uložený a odfotený zbierkový predmet, každý zariadený depozitár, každá informácia o predmete doplnená v databáze, ktorá nám narástla do solídneho objemu.

Asi každý z nás má pocit uspokojenia v dobre zariadenom depozitári s prehľadne a systematicky uloženými predmetmi. Toto je však len striedmo a postupne dávkované uspokojenie, nakoľko s priestorom a depozitárovými podmienkami je to zložité.

 

Čo považuješ na svojej práci za najzložitejšie?

Najzložitejšie? Presvedčiť okolie, že zachovanie zbierok je v múzeu prvoradou úlohou, všetko ostatné je nadstavba.

 

Ako prežívaš prítomnosť 21. storočia.

Prežívam ho ako prirodzený beh rokov a neustálych zmien, čísla si veľmi neuvedomujem. Je síce pravda, že technický rozvoj akceleruje aj naše životné tempo, ale tiež ponúka nástroje, čo život uľahčia. Občas síce človeka opanuje pocit nezmyselnosti snahy o nejaké udržanie dedičstva po predkoch, keď celá zem speje k ekologickému koncu a kultúra je až na konci radu. V ťažkých obdobiach je priam terapeutické dopriať si ponor do histórie alebo umenia a k tomu tu máme blízko.


 

Bc. Janka Štofová z oddelenia dokumentácie

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 28.10.2020 / 28.10.2020
 

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Z anonymity...
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa