Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Blog mmb > Múzeum žije! > Vyšiel 31. zväzok ročenky Bratislava. Zborník Múzea mesta Bratislavy

 

Vyšiel 31. zväzok ročenky Bratislava. Zborník Múzea mesta Bratislavy

zakladne logo
Na sklonku roka 2020 vyšiel už 31. ročník múzejného zborníka – ročenky Bratislava. Zborník vychádza každoročne už 22 rokov od obnovenia v roku 1998, keď v jubilejnom roku 140. výročia založenia múzea vyšiel 10. zväzok, ktorý nadviazal na prvých deväť ročníkov vydaných v rokoch 1965 – 1976.
 

 
 

Vyšiel 31. zväzok ročenky Bratislava. Zborník Múzea mesta Bratislavy

Daniel Hupko

V decembri 2020, na úplnom sklonku roka, vyšiel už 31. ročník múzejného zborníka – ročenky Bratislava. Zborník MMB, ktorý je profilovým vedeckým periodikom múzea. Vychádza každoročne už 22 rokov od obnovenia v roku 1998, keď v jubilejnom roku 140. výročia založenia múzea vyšiel 10. zväzok, ktorý nadviazal na prvých deväť ročníkov vydaných v rokoch 1965 – 1976.

Ročník vyšiel s vročením 2020 – oneskorenie vydania spôsobil citeľný výpadok príjmov zo vstupného, ktorý zbrzdil redakčné a grafické práce. I tak však zborník otvára novú dekádu svojej existencie – s novou grafickou úpravou, vrátane obálky, ktorej autorom je grafický dizajnér Peter Nosáľ.

Zmena nastala i v spôsobe tlače – čierno-bielu tlač nahradila plnofarebná tlač, ktorá zvyšuje nielen atraktivitu ročenky vo vzťahu k čitateľom, ale predovšetkým umožní publikovať kvalitné fotografie ako súčasti jednotlivých textov, vrátane farebných schém a rezov pri štúdiách venovaných umeleckohistorickým výskumom budov v Starom Meste.

Medzi autormi textov v ročenke sú viacerí odborní pracovníci MMB: Jaroslava Schmidtová, Ľudovít Mathédesz a Milan Sedlár sú spoluautormi štúdie Archeologický výskum v Rusovciach na Tehelnom hone v roku 2018: nález rímskej tehlovej hrobky, Katarína Harmadyová napísala štúdiu s provokujúcim názvom Prečo spáchať samovraždu na Devínskom hrade?, Zuzana Francová do ročenky pripravili druhú časť štúdie Sklo 17. a 18. storočia v zbierkach Múzea mesta Bratislavy a pozdravný článok k významnému životnému jubileu historičky farmácie a našej kolegyne Márie Antolíkovej, ktorej bibliografický súpis publikačnej činnosti do zborníka pripravila Monika Šurdová, ktorá je i autorkou spomienkového textu Za Ľubicou Vrabcovou, niekdajšou etnologičkou a vedúcou oddelenia dokumentácie MMB.

blog mmbblog mmb

Ročenka Bratislava. Zborník Múzea mesta Bratislavy, 2019, roč. 31. Foto: MMB, Sylvia Sternmüllerová.


 
Kontakt: PaedDr. Martina Pavlikánová PhD.
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 27.1.2021 / 23.2.2021
 

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Múzeum žije!
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa