Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Blog mmb > Predmety z histórie > Textília spojená s menom Ferdinanda Jurigu

 

Textília spojená s menom Ferdinanda Jurigu

zakladne logo
V zbierkovom fonde Múzea mesta Bratislavy sa nachádza ojedinelý zbierkový predmet, prikrývka, spojený s menom Ferdinanda Jurigu. Prikrývka bola vyhotovená na pripomenutie významnej životnej udalosti tejto osobnosti slovenských dejín a jej pôvodné použitie nie je jednoznačné.
 

 
 

Textília spojená s menom Ferdinanda Jurigu / Zora Valentová 

V zbierkovom fonde Múzea mesta Bratislavy sa nachádza ojedinelý zbierkový predmet spojený s menom Ferdinanda Jurigu, kňaza, politika, poslanca uhorského a neskôr aj česko-slovenského parlamentu, aktívneho verejného dejateľa.

Ferdinand Juriga sa narodil v roku 1874 v Gbeloch, v roku 1898 bol po štúdiách v seminári v Ostrihome vysvätený za kňaza, od roku 1905 dlhodobejšie pôsobil vo Vajnoroch ako farár, po zbavení kňazstva cirkevnou vrchnosťou žil od roku 1930 v Karlovej Vsi. Zomrel v roku 1950 v Bratislave.

Prikrývka, ktorá je spojená s menom tejto osobnosti slovenských dejín, je súčasťou etnografickej zbierky. Jej pôvodné použitie nie je jednoznačné, bola vyhotovená na pripomenutie významnej životnej udalosti Ferdinanda Jurigu a podľa jej formátu mohla byť určená ako prikrývka na posteľ, ako je to uvedené aj v zápise pri jej nadobudnutí. Jej rozmery sú 202 x 120 cm. Je z konopného plátna, po celej šírke zdobená červeno-bielou výrezovou výšivkou, obrúbená širokou paličkovanou čipkou hlbockého typu. Najviac výpovedné sú však pri tomto predmete dva vyšité nápisy:

Na pamiatku. Za Panovaňa Jeho. c.ak Weličenstva Františka Jozefa.1. Krala Uhorskeho za Papža. LeoXIII Pod Arcib. Ostri. K. Primaša. Františka Klaudius Wašari Wipracovala Došek Maria. pro. Welebneho. Pana. Ferdina. Juriga. Roku. 1898 W egbeloch“ 

a „Slavme. Slavne. Slavnu Slavu. Slavnich. Slavov“.

Blog mmb

Zo znenia textu vyplýva, že bola vyhotovená v rodnej obci Ferdinanda Jurigu na pamiatku jeho vysvätenia za kňaza. Múzeum ju do svojich zbierok nadobudlo v roku 1943, žiaľ, bez údajov o pôvodnom vlastníkovi. Či ním mohol byť sám Ferdinand Juriga, tak nie je známe.  

Blog mmbBlog mmb

 
Kontakt: PhDr. Zora Valentová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 6.10.2020 / 6.10.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa