Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Spomienky na Máriu Teréziu - projektový deň školy a múzea

Základná škola Matky Alexie s partnerom - Múzeom mesta Bratislavy pripravujú dňa 23. 11. 2010 v rámci aktivity "Pamäť miesta" projektu "Robiť toľko dobra, koľko je len možné" projektový deň školy. Pod názvom "Spomienky na Máriu Teréziu" si pripomenieme panovníčku pri príležitosti 230. výročia jej úmrtia.
Keby nebolo ľudskej a finančnej podpory Márie Terézie, nikdy by nevznikla dievčenská cirkevná vonkajšia a vnútorná škola zriadená Kanoniskami sv. Augustína rehole Notre Dame. Nikdy by súčasná Základná škola Matky Alexie nepísala svoju slávnu históriu. Uvedomujeme si, že chodieb školy a kláštora sa dotýkali jej nohy a rúcho. Existuje sedemnásť priateľských listov, ktoré napísala panovníčka predstaveným kláštora. Práve tieto dotyky nám Máriu Teréziu sprítomňujú a prehlasujeme – je to aj naša panovníčka.
 

 
 

"Spomienky na Máriu Teréziu"

Mária Terézia (narodená 13. mája 1717 vo Viedni, zomrela 29. novembra 1780 vo Viedni) zaujala svojich súčasníkov v 18. storočí. Záujem o jej výraznú osobnosť pretrváva dejinami a prejavujeme ho aj my, ľudia 21. storočia. Neochvejnou silou dokázala ako žena vládnuť a bojovať vo vojnách so silnými mužmi, zveľaďovať svoju Habsburskú monarchiu celých 40 rokov, zároveň byť dobrou matkou a manželkou. Jej entuziazmus prekonával osobné smútky aj politické prehry. Jej radosť bola to väčšia, keď sa jej darilo. Treba povedať, že nie len Mária Terézia, ale aj jej celá rodina zasvätila  a podriadila svoj osobný život politickým cieľom. Pre jej neochvejnosť, často narušenú nalomeným zdravím a množstvom pôrodov, ale aj úmrtím jej detí, stála pevne za svojou monarchiou.   Významnú pečať zanechala aj na samotnej Bratislave,  ktora bola hlavným mestom Uhorska od roku 1536 a mestom korunovácií od roku 1563. Zveľadila ju, otvorila šľachte, zbúrala rozpadávajúce sa hradby, umožnila stavať nové paláce a rozširovať jej územie. K Bratislave mala aj citový vzťah. Prežila tu najkrajšie obdobie svojho života – medové týždne – so svojim manželom Františkom I. Lorinským, v čase, keď nebola ešte zaťažená náročným panovaním, ale aj dramatické okamihy už ako panovníčka. 

Program projektového dňa (v príprave)

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 22.10.2010 / 22.10.2010
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa