Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Blog mmb > Múzeum žije! > Spomienka EPOS 257 Dymová hora

 

Spomienka EPOS 257 Dymová hora

dymová hora
V posledných dňoch v čase ohrozenia ľudí koronavírusom sa hlavné mesto SR Bratislava príkladne stará o holý život marginalizovaných skupín ľudí bez domova. Aj toto je odvrátená strana pandémie. Ďakujeme vám všetkým priatelia!
Ponúkame nostalgický záber na výstavu z Prahy - Epos 257: Dymová hora a bratislavskú inštaláciu Bývanie je (nám) drahé. Nesú v sebe silný potenciál ako sa postarať o ľudí bez domova. Žiaľ život je nevyspytateľný a výstava uviazla v problémoch neskrotnej pandémie.
 

 
 

Epos 257: Dymová hora

Český umelec EPOS 257 na výstave Dymová hora približuje život ľudí bez domova. Problematiku bezdomovectva popisuje formou muzeálnej inštalácie – vo vitrínach sa však nenachádzajú artefakty z dávnej minulosti či iných kultúr, ale predmety z každodenného života ľudí bez domova. Téme nedostupnosti bývania je venovaná aj doplňujúca inštalácia Bývanie je (nám) drahé, ktorá čerpá z výskumov týkajúcich sa Bratislavy.

Epos 257 pracuje s urbanistickým prostredím a ikonografiou mesta, vo svojej práci dlhodobo skúma verejný priestor a jeho využitie. Dielami ako napríklad Seno (2009), kedy po Prahe rozmiestnil 30 balíkov sena, reaguje na diskutovanú hranicu toho, čo je a čo nie je verejné. V projekte Retroreflexe (2017) z 265 dopravných značiek vytvoril na fasáde domu symbolickú mapu mesta. Epos 257 vytvára dialóg s mestom ako médiom a svoje práce skladá do komplexne premyslených kontextov, ktorými naráža na sociálné a společenské témy. Kedysi sa venoval graffiti; je absolventom Vysokej školy umeleckopriemyselnej v Prahe.

Ako dnes v Prahe žijú ľudia bez domova? Kde bývajú, čím sa zapodievajú, o čom snívajú? Niekedy stačí odbočiť z ulice, zaliezť do krovia a ocitnete sa uprostred skrytej periférie. Výstava predstavuje jedno také miesto v Prahe na Třebešíne, ktoré jeho obyvatelia a obyvateľky nazývali Dymová hora. Príbeh Dymovej hory zaznamenal umelec Epos 257. Najskôr ho fascinovali miesta na geografickom aj mentálnom okraji, potom sa začal zaujímať o to, kto na nich býva. Výstupy svojho výskumu predkladá jazykom muzeálnej prezentácie. Výstava kombinuje faktografické údaje, objekty, textové a obrazové dokumenty, ktoré počas svojho niekoľkoročného výskumu Epos 257 zhromaždil a približujú fungovanie bezdomoveckých komunít. Zachytáva však aj subjektívnu rovinu legiend a mýtov, ktoré sa k Dymovej hore, jej obyvateľom a obyvateľkám viažu.

 Inštalácia Bývanie je (nám) drahé

Hlavné mesto SR Bratislava a Múzeum mesta Bratislavy priniesli výstavu Dymová hora, súčasného českého umelca Eposa 257. Bratislavskému publiku je prístupná od 6. februára do 26. apríla vo výstavnej sieni Starej radnice. Výstavu približujúcu život ľudí bez domova dopĺňa inštalácia Bývanie je (nám) drahé, ktorá prináša širší pohľad na tému nedostupnosti bývania.

Extrémna skúsenosť života bez domova, ktorú Epos 257 svojím projektom Dymová hora zviditeľňuje väčšinovej spoločnosti sa môže zdať vzdialená. Údaje z výskumov o dostupnosti bývania však ukazujú krehkosť tejto predstavy. Práve z nich vychádza inštalácia Bývanie je (nám) drahé, koncipovaná Miriam Kaniokovou a Sergejom Károm a realizovaná grafickou dizajnérkou Ľubicou Segečovou a architektonickým štúdiom Plural. Inštalácia rozširuje chápanie nedostupnosti bývania ako témy, ktorá sa dotýka všetkých obyvateliek a obyvateľov Bratislavy. Príbeh Dymovej hory dopĺňa o pomenovanie faktorov, ktoré sa podieľajú na problémoch s nájdením či udržaním si bývania. Aj ľudia bez domova niekedy svoj domov mali. Porozumenie ich skúsenosti a procesu, ktorý k strate domova vedie, je kľúčové nielen pre empatickejšie spolunažívanie rôznych skupín žijúcich v meste, ale aj pre strategické riešenie univerzálnej potreby bývania.

 


 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 17.4.2020 / 17.4.2020
 

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Múzeum žije!
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa