Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Blog mmb > Príbehy z histórie > Seriál: Z archeologického depozitára, Veľkomoravský kostol

 

Seriál: Z archeologického depozitára, Veľkomoravský kostol

symbol hradu Devín
V predchádzajúcom seriáli Z archeologického depozitára sme vám v krátkosti predstavili počiatky archeologických výskumov na hrade Devín a prvé odkryté objekty hradu Devín.
V dnešnom seriáli sa budeme venovať jednej z najvýznamnejších architektúr objavených na hrade Devín, veľkomoravskému kostolu.
 

 
 

Seriál: Z archeologického depozitára, Veľkomoravský kostol

V dnešnom seriáli sa budeme venovať jednej z najvýznamnejších architektúr objavených na hrade Devín, veľkomoravskému kostolu. Cesta k jeho objaveniu a určeniu nebola rýchla ani jednoduchá, stavba bola viackrát nesprávne datovaná. Prvým objaviteľom bol I. L. Červinka, ktorému sa podarilo odkryť obdĺžnikovú časť a interpretoval ju ako staroslovanský palác. Okrem toho sa mu v blízkosti stavby podarilo odkryť cintorín a kruhovú stavbu.

Blog mmb

K výskumu lokality sa v roku 1933 vrátila dvojica vedcov Ján Eisner a Václav Mencl. Na základe nálezového materiálu (rímskych tehál) a zrejme aj v súvislosti s dispozíciou pôdorysu obdĺžnikovej stavby s apsidou orientovanou na sever ju Václav Mencl datoval do 2. storočia.

Blog mmb

Charakter stavby a orientácia východ – západ vzbudzovali pochybnosti o jej zaradení do rímskeho obdobia. Preto v roku 1980 Mestské múzeum realizovalo revízny výskum a podarilo sa odkryť zvyšné dve apsidy architektúry.

To, že tentokrát je stavba datovaná správne potvrdili aj fragmenty polychrómnej omietky s rastlinnými, geometrickými, ale aj figurálnymi motívmi. Murovaný kostol mal teda bohatú freskovú výzdobu stien. 

Blog mmb

V blízkosti kostola sa podarilo odkryť aj šesť veľkomoravských hrobov, ktoré ležali v horizonte nadväzujúcom na základy kostola. Na vysvätenej pôde boli pochovaní iba predstavitelia kniežacej rodiny a členovia jazdeckej družiny.

Kostol zanikol v 10. storočí a na jeho mieste a v jeho okolí sa pochovávalo aj v nasledujúcich troch storočiach. 

Blog mmb

Inventár veľkomoravských hrobov z hradu Devín, 2. polovica 9. st.


 
Kontakt: Mgr. Katarína Harmadyová, PhD.
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 21.6.2020 / 21.6.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa