Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Saudek 85 / V Starej radnici

symbol Múzea dejín mesta v Starej radnici
Múzeum mesta Bratislavy (MMB) a Galéria Michalský dvor prinášajú návštevníkom unikátnu výstavu umeleckého fotografa Jána Saudeka. Výstava sa koná pod záštitou Jeho Excelencie mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Českej republiky na Slovensku Tomáša Tuhého. Inštalácia je v špeciálnych výstavných priestoroch v suteréne Múzea dejín mesta v Starej radnici v termíne 10. november - 20. december 2020.
Výstava sprístupnená denne okrem pondelka: ut – pia 10.00 – 17.00, posledný vstup 16.30;
so – ne 11.00 – 18.00, posledný vstup o 17.30.
 

 
 

Výstava Jan Saudek 85 / V Starej radnici, predstavuje výber toho najlepšieho z celoživotnej umeleckej tvorby autora a prináša aj pár noviniek.

Svetoznámy český fotograf oslávil v máji 2020 osemdesiate piate narodeniny. Pri tejto vzácnej príležitosti organizátori chystali výstavu už v apríli 2020, ale celosvetová epidémia skrížila plány autorovi a jeho tímu a následne aj prestavba galérie Michalský dvor.  

Výstava sa zaskvie v novom termíne od 10. novembra 2020 vo významnom a najstaršom Múzeu mesta Bratislavy (1868), ktoré píše históriu Bratislavy nepretržite už neuveriteľných 152 rokov.  

Ide o výjavy, ktoré nesú v sebe jedinú a najdôležitejšiu víziu – „osláviť človeka ako takého“ hovorí o svojej výstave Jan Saudek. Téma ľudského života ovplyvnila celú jeho umeleckú tvorbu. K danej ústrednej téme ho priviedla inšpirácia – súbor fotografií Ľudská rodina od fotografa Edwarda Steichena.

Jedným z najčastejších motívov množstva Saudkových slávnych fotografií sú ženy, ktoré mu boli jeho hlavnými múzami po celý život. 

„Túžil som po sláve a bohatstve a nič z toho som nedosiahol. Ale niekoľkokrát som stál blízko nevýslovnej krásy – vždy to bola žena a to bolo pre mňa omnoho viac.“ hovorí o svojej tvorbe umelec.

Slávy a uznania však dosiahol na celom svete. Má za sebou viac ako 400 výstav a dosiahol množstvo ocenení, vrátane francúzskeho vyznamenania Rytier umenia a literatúry. Jeho najväčšou výstavou bola výstava v Los Angeles v roku 1998. Minulý rok tiež obdržal Medailu za zásluhy od prezidenta Miloša Zemana, pri príležitosti osláv 28. októbra – vzniku prvej Československej republiky. Jeho diela sú súčasťou umeleckých zbierok.

Výstava je predajná a ponúka zberateľom jedinečnú možnosť získať originál z jeho tvorby. Produkčnými partnermi výstavy sú CzechTourism Slovensko, SLOVART a TYPOCON.

 

Jan SaudekJan SaudekJan SaudekJan Saudek 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 21.10.2020 / 21.10.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa