Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Blog mmb > Predmety z histórie > Rokokový vejár z majetku prvého kustóda múzea Jozefa Könyökiho (1829 – 1900)

 

Rokokový vejár z majetku prvého kustóda múzea Jozefa Könyökiho (1829 – 1900)

Blog mmb
V marci tohto roka uplynulo 120 rokov od úmrtia zakladateľa Múzea mesta Bratislavy a jeho prvého dlhoročného kustóda Jozefa Könyokiho, pôvodným menom Ellenbogen (1829 – 1900). Medzi Könyokiho darmi pre múzeum sa nachádza veľmi zaujímavý maľovaný rokokový vejár.
 

 
 

Rokokový vejár z majetku prvého kustóda múzea Jozefa Könyökiho (1829 – 1900)

Zuzana Francová

V marci tohto roka uplynulo 120 rokov od úmrtia zakladateľa Múzea mesta Bratislavy a jeho prvého dlhoročného kustóda Jozefa Könyokiho, pôvodným menom Ellenbogen (1829 – 1900). V Prešporku žil od roku 1861 a až do roku 1897 tu pôsobil ako učiteľ kreslenia na Štátnej hlavnej reálke. Počas jeho 32-ročného pôsobenia ako kustóda vtedajšieho mestského múzea sa zbierky tohto múzea rozrástli na viac ako 6200 kusov. Od neho samého alebo od jeho manželky múzeum darom získalo spolu 132 kusov predmetov, ďalších 8 nadobudlo z Könyokiho pozostalosti. Dominujú medzi nimi najmä archeologické nálezy, ale vyskytujú sa tiež predmety historického a umeleckohistorického charakteru.

Medzi Könyokiho darmi sa nachádza aj veľmi zaujímavý maľovaný rokokový vejár. Do múzea sa dostal veľmi skoro po jeho založení, pravdepodobne už v roku 1869.

Záhybový skladací vejár je zdobený obojstrannou maľbou akvarelom a gvašom na papieri doplnenou zlátením. Jeho kostru tvorí 18 rebier zhotovených z vyrezávanej a polychrómovanej slonoviny. Plocha lícnej strany vejára je rozčlenená na tri polia s dominantnými figurálnymi motívmi dvojíc stojacich na vyvýšených sokloch. Priestor medzi týmito postavami, monochrómne maľovanými na modrosivom pozadí, vypĺňajú vždy dvojice nad sebou umiestnených miniatúr zobrazujúcich prímorskú krajinu s plavidlami a drobnou figurálnou štafážou. Jednotlivé výjavy sú lemované zlatými bordúrami vytvorenými z drobných kvetiniek a vetvičiek. Na rubovej strane je v strede dominantný figurálny motív umiestnený v štylizovanom krajinnom prostredí. Slonovinové rebrá, tvoriace kostru vejára, sú v hornej polovici zdobené prerezávaným a polychrómovaným dekorom. Niektoré rebrá sú tvarované do podoby kanelovaných pilastrov s kosoštvorcovým motívom, ovinutých listami a kvetmi. Dvojice takýchto rebier vždy od seba oddeľujú iné dvojice so zložitejšou prerezávanou výzdobou. Vyskytuje sa na nich jemne prevedený figurálny dekor a motívy ovečiek a kvetinových košov. Čelo a chrbát rebier tvoria dva silnejšie rezané pláty s identickým motívom sediacej dámy so psíkom, spievajúcim vtáčikom a kvetinovými doplnkami.

Blog mmb

Vejár obojstranne, stav po reštaurovaní, predná strana, © MMB, foto: Sylvia Sternmüllerová

Blog mmb

Vejár obojstranne, stav po reštaurovaní, zadná strana, © MMB, foto: Sylvia Sternmüllerová

Otázka proveniencie vejára ostáva nateraz otvorená, ale nie je vylúčené, že Könyöki tento predmet získal na niektorej zo svojich ciest, resp. počas svojho pobytu v Taliansku.

Vejár bol silne poškodený, jeho listová časť rozhrnutá a rebrá dolámané, resp. nekompletné. Vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR ho v roku 2011 zreštaurovali Mgr. art. Jana Krajčovičová (maľba) a akad. sochár Jozef Lupták (slonovinové časti). Laboratórne rozbory papiera ukázali, že bol vyhotovený z pevného a odolného ľanového vlákna. Maľba bola nanesená na červenú podkresbu. Okrem techník akvarelu a gvašu je na honosnejšej lícnej strane použité aj mušľové zlato a perleť. Pri zostavovaní fragmentov slonovinových rebier sa zistilo, že kompletne chýba priebežný pruh v šírke asi 2,5 cm a neexistuje analógia dekoru. Preto sa na týchto miestach nepristúpilo ku rekonštrukcii. Zreštaurovaný vejár nie je samonosný, a preto ho bolo potrebné fixovať na priehľadnú akrylátovú podložku, ktorá dovoľuje aj pohľad z rubu.

Blog mmb

Vejár obojstranne, stav pred reštaurovaním, predná strana, © MMB, foto: Jana Krajčovičová

Blog mmb

Vejár obojstranne, stav pred reštaurovaním, predná strana, © MMB, foto: Jana Krajčovičová

Blog mmb

Vejár obojstranne, stav pred reštaurovaním, zadná strana, © MMB, foto: Jana Krajčovičová

Blog mmb

Vejár obojstranne, stav pred reštaurovaním, zadná strana, © MMB, foto: Jana Krajčovičová

Blog mmb

Vejár obojstranne, stav pred reštaurovaním, rozlámané držadlo, © MMB, foto: Jana Krajčovičová


 
Kontakt: Mgr. Zuzana Francová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 22.4.2020 / 28.4.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa