Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Rímske hry - Limes Day 2020 12. 9. 2020

Symbol muzea Antickej Gerulaty
Už v sobotu 12. 9. 2020 od 10.00 do 18.00 sa na vás tešíme v Múzeu Antická Gerulata Rusovce. Príďte si oddýchnuť na podujatie plné zábavy a relaxu.
Zapojte svoje deti o 11.00, 14.00 a 16.00 do hľadania pokladu v Gerulate. Maximálny počet detí v skupine naraz 20. Prihláste sa hneď pri zápise na konkrétnu hodinu.
Ako každá správna archeologická lokalita, aj Gerulata skrýva poklady. Ujde sa vám z nich, aj keď nebudú úplne originál, no potešia.
 

 
 

RÍMSKE HRY – LIMES DAY 2020, 23. ROČNÍK S PRÍVLASTKOM CORONAROČNÍK

Podujatie sa vráti do komornej atmosféry Múzea Antická Gerulata Rusovce, ktorú mnohí návštevníci spoznali aj vďaka vyššie uvedenému podujatiu. Organizátori veria, že tu opäť strávia príjemný deň zážitkov, zábavy, zdravého súťaženia.

Dramaturgia programu je postavená na umeleckých obrazoch a lepšej predstavivosti o fungovaní a obyvateľoch Gerulaty. Prispeje k tomu program Mysteriózne prechádzky po Gerulate. Kamene z lapidária vyzradia myšlienky navždy zapísané – často len ich fragmenty – o starovekom myslení ľudí, o ich úcte k božstvám na zachovaných kamenných pamiatkach – stélach a votívnych oltároch. Ich umelecká perzonifikácia cez herecké výkony vyvolá sugestívny dojem stretnutia s ľuďmi dávnej minulosti.

 

Novinkou podujatia je veľké pátranie detí s Avitom – Gerulata ukrýva poklad. Deti zažijú putovanie po priestore Gerulaty. Hravou formou sa dozvedia tie najpodstatnejšie veci o Rímskej ríši a Gerulate. Na záver nájdu poklad, ktorí si rozdelia. Pripravujeme tri vstupy – 11.00, 14.00, 16.00. V jednej skupine maximálne 20 detí bude nasledovať vodcu, legionára Avita, ktorý reálne žil v Gerulate v 2. storočí nášho letopočtu.  Nebude chýbať osvedčená Rímska škôlka.

 

Neoddeliteľná časť Rímskych hier – Limes Day (7 ročníkov) obohacuje podujatie virtuálnou cyklocestou po rímskych pamiatkach na trase Bratislava, Devin, Hainburg, Bad Deutsch Altenburg, Petronell Carnuntum, Edelstal, Kittsee so zaverom v Rusovciach Gerulate.

Diváci sa dozvedia zaujímavosti o rímskej hranici Limes Romanus na Dunaji v rámci cezhraničnej cyklotúry, ktorá sa z dôvodov pandémie nemôže uskutočniť so zvyčajnou účasťou cyklistov. Film si môžu prezrieť návštevníci priamo v Gerulate.

 

Organizátori nezabúdajú ani na občerstvenie, príjemné melódie a ponúkajú čas strávený na historicky unikátnom mieste.

 

HISTORICKÉ INFORMÁCIE O GERULATE

Archeologické výskumy v Rusovciach, ako uvádza Dr. Jaroslava Schmidtová, archeologička v lokalite, odkryli minimálne štyri stavebné etapy datované v 1. – 4. storočí nášho letopočtu  a množstvo najrozmanitejších archeologických nálezov – vzácnych zbierkových predmetov. Vojenskou jednotkou v Gerulate od začiatku 2. storočia nášho letopočtu bola jazdecká jednotka ALA I Cannanefatum. Nálezy tehál, ale aj iné pamiatky nás informujú aj o prítomnosti ďalších vojenských jednotiek rímskej armády.  Najpočetnejšie sú zachované kolky X. légie, XIIII. légie a XV. légie. Máme doklady aj o pôsobení jednotiek II. légie, V. kohorty, XVIII. kohorty a I. jazdeckej kohorty lukostrelcov. Súčasťou priestorov Múzea Antická Gerulata v Rusovciach je aj výstava Doklady vojenstva v Gerulate.

 

Múzeum mesta Bratislavy pozýva a teší sa na návštevníkov spolu s partnermi – Mestským ústavom ochrany pamiatok v Bratislave, Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom, Bratislava Tourist Board, Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky a Slovakia Travel.

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 8.9.2020 / 8.9.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa