Cesta: Titulka > Blog mmb > Múzeum žije! > Pripomíname si 100 rokov od prvého sčítania obyvateľstva
Pripomíname si 100 rokov od prvého sčítanie obyvateľstva / Elena Kurincová
Sledujte výsledky sčítania obyvateľov Bratislavy v roku 1921.
Prvé oficiálne sčítanie obyvateľstva ČSR sa konalo 15. februára 1921. V roku 1919 mu predchádzalo mimoriadne sčítanie ľudu, ktoré sa konalo v súvislosti s mierovými rokovaniami v Paríži. Pre vývoj populácie v meste Bratislava predstavuje sčítanie v roku 1921 významný medzník. Menila sa etnická a konfesionálna skladba obyvateľstva. Bratislava sa stala migračne atraktívne mesto pre nové pracovné príležitosti pre robotníkov, úradníkov, zriadencov ale aj pre príchod mladej inteligencie do škôl. Zmena nastala aj v metodike sčítania. Pri etnicite obyvateľstva sa zisťuje ako určujúci atribút národnosť a nie materinská reč.
Počet obyvateľov v roku 1921 v hraniciach súčasného Starého Mesta predstavuje 93 189 osôb. Na vysvetlenie spresňujeme, že Slováci a Česi sa uvádzajú spoločne ako československá národnosť.
Percentuálne zastúpenie národností. Slováci a Česi sa uvádzajú ako československá národnosť: československá národnosť 39,7%, nemecká národnosť 27,7%, maďarská národnosť 22,2% židovská národnosť 4%. Percentuálne zastúpenie konfesií rímski katolíci 74,5 %, luteráni 9,7 %, izraeliti 11,8 %.
Nasledujúca tabuľka ukazuje situáciu v terajších mestských častiach Bratislavy
Domovský list obyvateľa Bratislavy z roku 1921
Osvedčenie o občianstve obyvateľa Bratislavy
z roku 1929
Vysvedčenie obyvateľa Bratislavy z roku 1928
Zobraziť vyhľadávací formulár »