Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Programy

 

Prehliadky študijného depozitára 2014 sa v marci končia _začína digitalizácia predmetov

symbol Apponyiho palác
Múzeum mesta Bratislavy je zapojené do Národného projektu digitalizácie, z toho dôvodu muselo pristúpiť k ukončeniu pravidelných návštev študijného depozitáru keramiky, porcelánu a skla v Apponyiho paláci.
 

 
 

v  Apponyiho paláci pripravujeme aj v roku  2014 pre verejnosť možnosti výnimočných prehliadok študijného depozitára za záväzne stanovených podmienok. Vstúpte prosím do unikátneho študijného depozitu skla, keramiky a porcelánu v Apponyiho paláci  na Radničnej ulici 1, Múzea mesta Bratislavy.

Stanovené podmienky návštevy: ·        

Súčasne môže navštíviť depozitár maximálne 30 osôb         

Vstupy sú umožnené jedenkrát do mesiaca, parvidelne  štvrtky, o 16:00 h         

Termíny návštev: 16. 1. 2014, 13. 2. 2014 , 13. 3. 2014Zaujímavosti o depozite:

Depozitár Múzea mesta Bratislavy sústreďuje bohaté zbierky keramiky, skla a porcelánu, ktoré sa vytvárali v priebehu vyše 140 rokov jeho existencie v rámci fondov etnografie, histórie a umeleckých remesiel. V depozite môžete vidieť a zoznámiť sa so zbierkovými premetmi v nasledovných skupinách: fajansa  najmä západoslovenská ľudová, ale jednotlivo aj cudzia z Talianska, Nemecka. Najstaršie sú habánske práce napr. lavabo (nádoba na vodu) datované rokom1657; väčšie súbory stupavskej a modranskej keramiky napr. od autorov: Ferdiš Kostka, Ignác Bizmayer. Hrnčina,  kamenina – napr. Kremnica, ale aj Vranov nad Dyjí, Nemecko, Anglicko,  porcelán pôvodne z Viedne, Meissenu, Nemecka – Ludwigsburgu; Herendu. Zastúpené sú Čechy  – Loket, Stará Role, Klášterec, Karlovy Vary a iné. Môžete obdivovať práce bratislavských maliarov na porceláne z prelomu 19. a 20. storočia, modernú keramiku od autorov ako je napr. Júlia Horová, Marián Polonský a iní najmä zo 60.a 80. rokov  20. stor.Typologicky v depozite prezentujeme úžitkový riad ako sú nádoby, stolovacie súpravy – nápojové – kávové a čajové; obedové. Dekoratívne predmety – vázy, plastika ale aj  kachlice, umývacie súpravy. Najstaršie predmety predstavujú ukážky talianskej fajansy  z 2. polovice 16. storočia z obdobia renesancie.  Naše územie je zastúpené predmetmi od 17. do 20. storočia. Zbierka skla je zastúpená predmetmi z obdobia 2. polovice 17. storočia až 20. storočia.  Ide o unikátne v súčasnosti umelecké predmety s historickou hodnotou. V bohatej zbierke nájdete sklo bezfarebné, farebné – rôzne druhy (rubínové, kobaltové), sklo v kovovej montáži. Ide najmä o úžitkové predmety: jednotlivé poháre, fľaše, karafy, džbány, aj nápojové súpravy, ale aj menej dekoratívne vázy.  

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 6.1.2014 / 6.1.2014
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa