Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Povedačky z múzea 8. 5. 2020

Stop nude - Muzeum online
Povedačky z múzea vám na voľné dni prinášajú opäť zábavu. Bea s Malvínkou porozprávali Príbeh o kočíku, ktorý si onedlho môžete pozrieť aj na vlastné oči v Apponyiho paláci. Psst, tajné, ale o chvíľu otvoríme opäť...Martinka pripravila papierový kočík s bábikou - pohyblivou. Fantázia. Neveríte, presvedčte sa, čítajte a tvorte. Veľa slnka a radosti prajeme.
 

Odkazy


 
 

Príbeh o  kočíku 

Milé kamarátky a kamaráti, dnes sa môj príbeh zameria na hračkársky kočík pre bábiku. Našej pani kurátorke Martuške sa tak páčil, že ho nenechala skrytý v depozitári. Máme veľké šťastie, že je vystavený v Apponyiho paláci, v Múzeu historických interiérov. Neviete kde to je? V rámci prechádzky príďte na Hlavné námestie pred radničnú vežu a hneď neďaleko natrafíte na úzku uličku označenú ako Radničná 1. Ste na mieste. Vojdete dnu a na druhom poschodí ho uvidíte. Sú tam aj iné hračky, šporáčik, šáločky, rôzne hračkárske nábytky. Dobré je na tom to, že vy si ho budete môcť pozrieť už čoskoro, lebo naše múzeá  po dvoch mesiacoch privítajú opäť návštevníkov. Síce v rúškach a vydezinfikovaných od hlavy po päty, ale predsa.   

Stop nude - Muzeum online

Kočík pre bábiku, okolo roku 1900, © MMB, foto Sylvia Sternmüllerová

Keď sa na hračkársky kočík lepšie prizriete, tak si môžete predstaviť ako vyzerali v dávnej dobe o dosť väčšie naozajstné pre deti. Náš model vyrobili asi v roku 1900, teda na úplnom začiatku 20. storočia. Základná časť kočíka je z prútia,  striešku má z voskového plátna, podvozok z kovu a veľké kolieska z dreva.

Rokmi sú celé pokrútené. V múzeu sa ocitol podľa prírastkových kníh v roku 1979. Kde bolo tam bolo, zo životopisu kočíka sa dozvedáme, že pochádza z bratislavskej rodiny Ormisovcov.  Radosť malo z neho veľa slečien, lebo hračky sa dedili. Boli vzácne a môžeme si len domýšľať koľko báb a mackov povozil. A možno nie len ich.

V múzeu si raz hračky vypočuli príbeh o jednom dievčatku, ktoré vozilo po ulici v kočíku pre bábiky živého čierneho kocúra. Prítulný Murko sa vždy, keď mohol, uložil sa nabok, labka pod hlavou a bol prikrytý perinkou. Skoro ako živé dieťa tzv. mačacie. Vonku pálilo slnko, no jemu akoby nebolo vôbec teplo. Raz, nič netušiaca okoloidúca, zrejme dosť zvedavá pani, nakukla náhodou do kočíka. Vykríkla a nadskočila od strachu. To čierne čudo ju zmiatlo.Čakala bábiku a v tom mačka, živá a ešte aj čierna... Nuž kto vie, možno  aj v rodine Ormisovcov vozili v kočíku živé zvieratká. Deti vždy, keď môžu, ich radi zapoja do hry.  

Verím, že čakáte, čo pre vás pripravila Martinka. Samozrejme, že si z papiera vyrobíte kočík s bábikou. Ale akou? Bude sa pohybovať! Nezabudnite dať svojmu ďalšiemu zbierkovému predmetu z Papierového múzea prírastkové číslo a vyrobte mu katalogizačný lístok. Ak neviete ako, pozrite si úplne prvý príbeh, kde sa na konci o týchto čisto múzejných veciach dozviete viac.

Pozdravuje vás mačka Malvínka a Bea. Prajeme vám stále veľa zdravia. 

Apropo pozdravuje aj Rišo a posiela svoj ďalší video kúsok.  


 

Kočík pre bábiku

 
Kontakt: PaedDr. Martina Pavlikánová PhD.
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 6.5.2020 / 6.5.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa