Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Povedačky z múzea 3. 4. 2020

Stop nude - múzeum online
Tretia téma Povedačiek z múzea je plná medveďov. Príroda sa prebúdza zo zimného spánku a s ňou aj medvede. V príbehu sa dozviete, kedy vznikol prvý hračkársky medvedík. Podľa video návodu a nákresu si môžete vyrobiť papierového medvedíka s pohyblivými nohami.
Martinka vám pripravila návod na papierového medvedíka, ktorý hýbe hlavou aj nožičkami.
 

Odkazy


 
 

Povedačky z múzea  3. 4. 2020

Milé kamarátky a kamaráti, týždeň sa stretol s týždňom a ja vám posielam ďalší príbeh z depozitára Múzea mesta Bratislavy. Vonku nám častejšie svieti slniečko, posiela nám stále teplejšie lúče. Príroda sa prebúdza zo zimného spánku a s ňou aj medvede. Preto som pre vás napísala príbeh plný medveďov. 

Maco, macík, brumko, brubrum, medvedík, takto a ešte aj všelijako inak ho ľudia pomenúvajú. Mnohé deti bez neho neopustia svoje izbičky a nezaspia, kým ho nemajú v postieľke.

Zamýšľali ste sa odkedy nás tieto milé plyšové hračky sprevádzajú životom? Bolo to dávno, ale z pohľadu histórie len nedávno.

Kde bolo tam bolo, žila raz v mestečku Giengen an der Brenz v Nemecku Margarete Steiffová (1847 – 1909). Keď mala čosi vyše roka ochorela a celý život bola pripútaná k invalidnému vozíku. Napriek tomu bola milá, veselá, obklopená množstvom kamarátok. Vyrástla z nej úspešná žena nadovšetko milujúca deti. Naučila sa majstrovsky šiť nie len šaty, ale aj hračky z plsti. Neskôr viedla so svojim bratom a synovcami úspešný podnik na rôzne plstené výrobky a hračky. Firma Margarete Steiff sa stala a doteraz je uznávanou značkou úspechu a kvality.

V roku 1902 ušila svojho prvého plyšového medveďa s pohyblivými rukami a nohami. Môžete si vypočítať, koľko rokov je tu s nami medvedík. Nie je miesto na svete, kde by hračku nepoznali. V Amerike dostala po vtedajšom prezidentovi Theodorovi "Teddy" Rooseveltovi pomenovanie Teddy. Američania ovplyvnení firmou Margarete Steiff začali neskôr vo veľkom vyrábať vlastného Teddy.   

Za asistencie pani kurátorky Martušky a Martinky som sa sústredila na jedného z množstva medvedíkov, ktorí sa na nás usmievali z poličiek. V našom depozitári sa im darí a sú zdraví. Majú tam tak akurát teplo a chladno, vlhko a sucho, čo sa presne meria špeciálnymi prístrojmi. Skrátka majú tam prísne, ale výborné podmienky na život, aby ostali uchovaní na svete dlho, dlho...  

Krásny príbeh Margarete súvisí aj s medvedíkom z depozitára. Nepochádza z jej firmy, ale v  múzeu je významným zbierkovým predmetom. Nášho maca vytvorili šikovné ruky asi v roku 1930. Naposledy sa s ním hrával Tiborko z Bratislavy a do múzea sa dostal oveľa neskôr, v roku 2017. Môžete si ho pozrieť...

 Po toľkých inšpiráciách, nákrese a videu si určite doma s ľahkosťou vyrobíte medvedíka z papiera. Verím, že mu dáte originálne meno. Bude ďalším zbierkovým predmetom s číslom tri a rozšíri vašu zbierku Papierového múzea. Symbolizovať bude medvedíka z depozitára a môžete mu opäť vyhotoviť aj katalogizačný lístok.

Veľa šťastia a zdravíčka praje Bea a mačička Malvínka!

Inštruktážny návod pripravila Martina Pavlikánová a video Richard Pavlikán, ahoooj!


 

Medvedík

 
Kontakt: PaedDr. Martina Pavlikánová PhD.
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 17.3.2020 / 2.4.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa