Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Povedačky z múzea 27. 3. 2020

Stop nude - múzeum online
Druhá téma Povedačiek z múzea sa bude krútiť okolo bábik. Sú tu od nepamäti a Bea vám posiela príbeh o bábike Aničke z kaučuku. Martinka dnes vytvorila návod na bábiku! Ale akú? Vyrobíte si ju z obyčajnej varešky. Keď bola malá, tak sa s takou hrávala. Ak vám mama dá aj dve, tri varechy, môžete s nimi hrať dokonca domáce divadlo.
 

 
 

Povedačky z múzea  27. 3. 2020


Ahoj kamarátky a kamaráti, haló tu je opäť Múzeum mesta Bratislavy online – Povedačky z múzea. V tých dnešných prebádame jednu bábiku.

Viete, že bábiky sú na svete od nepamäti? Vyrábali sa z tých najrôznejších materiálov: z hliny, handier, kostí, šúpolia, rôznych tráv, neskôr z vosku, celuloidu, porcelánu, telíčka mali aj z koží. Oveľa neskôr boli ich hlavičky zdobené vláskami vyrobenými z ozajstných odstrihnutých ženských vlasov. Možno ste počuli, že niektoré mali hlavičky z biskvitu. Nemyslite si, že boli z piškóty. Slovo biskvit znamená aj porcelán – odborne neglazovaný. Niektoré bábiky boli dokonca vyrobené len na parádu. Sledovali svojich obyvateľov z nóbl miesta v dome, či dôstojne sedeli na posteliach a deti sa ich nesmeli ani dotknúť.

V dávnych časoch nebolo samozrejmé mať na hranie kupovanú bábiku, lebo bola drahá. Keď ju predsa dievčatko dostalo, muselo sa o ňu starať takmer ako o „živú bytosť“ a zachovať ju pre celé ďalšie generácie detí. Určite to platilo aj pre bábiku Aničku, dnešnú hrdinku. My s Martinkou sme si ju opäť požičali z depozitára od pani kurátorky zbierky Martušky. Fotografovala ju pre vás Sylvinka, naša múzejná fotografka. Veľmi sa jej vydarila. Máte pocit, že sedí pred vami.

Anička sa zrodila v období zúriacej 2. svetovej vojny – v 40. rokoch 20. storočia. Tí, skôr narodení si pamätajú na rozpútanie vojny pred 80 rokmi. Stále máme medzi sebou dosť ľudí, ktorí sa narodili v spomínaných ťažkých časoch a dokonca si na vojnové udalosti spomínajú. Skúste sa opýtať v svojej rodine, kto si na to pamätá. Bábiky, ktoré sa podobajú na našu Aničku, nájdete už najviac v múzeách, ale možno niektoré staré mamy ich majú ešte dobre schované.

Bábika Anička je vyrobená z lisovaného kaučuku. Keby ste si ju pritlačili k sebe, cítili by ste, že je veľmi krehká, skoro ako zo škrupinky. Má namaľované blond vlásky a modré očká. Šatočky má tiež z modrého bodkovaného kartúnu. Bola to tenká bavlnená látka, ktorá patrila k tým lacnejším a dostupným aj pre nemajetných ľudí.

A viete, čo je to kaučuk? Obdobie rokov 1939 – 1945 môžeme považovať za prelomové vo vývoji kaučuku – plastu. Využíval sa hojne práve vo vojne na výrobu mnohých vecí pre jeho výborné vlastnosti. Prírodný kaučuk je tekutina, ktorá vyteká z narezaného kmeňa tropického stromu – kaučukovníka. Samozrejme prírodného kaučuku nebolo dosť a už pred druhou svetovou vojnou sa výskum uberal k vývoju syntetického. Tak ľudia vynašli neopren. Plastová hmota ťažko horela a mala ešte veľa iných výhodných vlastností. Takto nenápadne aj nás pohltila doba plastová, ktorá nám v súčasnosti prerastá cez hlavu... 

Keďže z kaučuku si nič nevyrobíte, lebo ho nemáte, Martinka vás naučí vyrábať bábiku z varechy. Tá je síce z dreva, ale aj papier je z dreva. Takže sme stále v téme. A s bábikami z variech sa naozaj deti voľakedy dávno hrali, možno aj cez 2. svetovú vojnu.

Veríme, že mamička sa vzdá jednej varechy a do vašej múzejnej zbierky pribudne zbierkový predmet č. 2 – originálna bábika z varechy. A čo zapíšete do katalogizačného lístku. Pravdu! Zistíte, kedy mamička varechu kúpila a kedy ste si z nej vy vyrobili bábiku. Opíšete aký materiál ste na výrobu použili a hotovo.


Veľa zábavy a zdravíčka vám praje mačka Malvínka a Bea

 

Ako sa hrali naši...Ako sa hrali naši...Ako sa hrali naši...© MMB, bábika z kaučuku, 40 roky 20. storočia, foto Sylvia SternmüllerováAko sa hrali naši...Ako sa hrali naši...Ako sa hrali naši...Ako sa hrali naši...
Presný postup pri výrobe autíčka nájdete na našom facebooku https://www.facebook.com/pg/muzeummestabratislavy/posts/?ref=page_internal 
Kontakt: PaedDr. Martina Pavlikánová PhD.
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 17.3.2020 / 17.3.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa