Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Povedačky z múzea 24. 4. 2020

Stop nude - Múzeum online
Milé kamarátky a kamaráti, viete kde sa odohráva najviac dôverných rozhovorov v rodinách? Predsa v kuchyni. Odjakživa je srdcom každého domu, aj miestom, kde spoľahlivo zaženieme hlad. Bea vám preto posiela príbeh o kredenci a Martinka vám pripravila nákres s videom, aby ste si ho vedeli vyrobiť.
 

Odkazy


 
 

Milé kamarátky a kamaráti, viete kde sa odohráva najviac dôverných rozhovorov v rodinách? Predsa v kuchyni. Odjakživa je srdcom každého domu, aj miestom, kde spoľahlivo zaženieme hlad. Súčasné kuchyne sú moderné, vybavené úžasnými premyslenými linkami s veľkými zásuvkami, ale vždy to tak nebolo. Tak ako sa zdokonaľoval život ľudí zo storočia do storočia, tak sa vyvíjal aj nábytok. K základným kusom v minulosti patrili truhle a truhlice. Zatvárali sa zvrchu a ukladalo sa do nich všetko. Boli rôzne vyzdobené a mali rôzne názvy napríklad: svadobná truhla na výbavu nevesty, cestovná truhlica s držadlami, v domácnostiach sa nachádzali lády a súseky, ktoré slúžili na ukladanie bielizne, ale aj na obilie. Keď si predstavíme, ako sa sťahovali v dávnej  dobe králi a kráľovné na svoje letné sídla, tak si môžete predstaviť koľko truhiel a truhlíc, bohato zdobených s nimi cestovalo. Ľahšie kufre, prišli na svet neskôr. Veľa vody pretieklo v Dunaji, kým sa z truhiel postupne vytvorili rôzne skrine, skrinky, príborníky a zložitejší kredenc.  


Naše staré mamy si kuchyňu bez neho nevedeli predstaviť. Pomenovanie kredenc pochádza z veľmi starého talianskeho názvu zo 14. storočia – credenzone, čo znamená príborník. Skúste si vypočítať koľko storočí nás od vzniku názvu delí. Múzeum mesta Bratislavy v depozitároch ukrýva veľké credenzone, ale má aj zmenšené podoby hračkárskych kredencov. Vybrali sme pre vás jeden rozprávkový – maličké zásuvky, dvierka, za dvierkami veľa poličiek. Všimnite si zelené oblúkové ornamenty na horných dvierkach, sklo s kvetinkami. Takýto typ kredenca pochádza z 20. – 40. rokov 20. storočia. Vyrobený a vyzdobený je v umeleckom slohu

art deco. Určite sa aspoň raz za život stretnete s týmto zložitým výrazom. Umelecký sloh všeobecne znamená, že predmet, vec má v určitej dobe tvar, výzdobu s rovnakými prvkami a znakmi. Odborníkovi, napríklad kurátorke Martuške, stačí pozrieť na náš kredenc a povie – art deco. Ľudí obklopovali v rôznych dobách rôzne umelecké slohy. Každý chcel byť v svojej dobe moderný, a tak si začal nakupovať veci v slohu, ktorý práve fičal, tak ako to robíme my dnes. 


S našim kredencom sa už žiaľ nezahráte. Je významným zbierkovým predmetom, no vy milé deti si viete aspoň predstaviť, ako vyzerali kuchyne v minulosti. Takéto typy kredencov sa uchovali v domácnostiach aj medzi hračkami do 50. rokov 20. storočia.

Aby ste mali aspoň nejaký kredenc v ruke, vyrobte si s Martinkou papierový. Rozšírite si tak svoje Papierové múzeum a získate predmet s číslom šesť. Vyplníte katalogizačný lístok. Ak si ich náhodou vyrobíte viac, môžete sa hrať na papierové starožitníctvo. A čo je to starožitnosť, to už určite viete z minulého príbehu.


Ahoj, pozdravuje mačka Malvínka a Bea. 

A pozrite si aj inštruktážne video od Richarda. Martinka vám opäť pripravila podklady, na výrobu kredenca a Sylvia vám posiela jeho obrázok. 

Stop nude - múzeum online
© MMB, kredenc v štýle art deco, vyrobený v rokoch 1930 - 1940, foto Sylvia Sternmüllerová 

Kredenc

 
Kontakt: PaedDr. Martina Pavlikánová PhD.
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 16.4.2020 / 24.4.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa