Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Povedačky z múzea 22. 5. 2020

stop nude
Obliekacia bábika, je každá, ktorá si má čo prezliekať. Práve o takej vám Bea posiela príbeh. Martinka vám ukáže, ako si ju vyrobíte a verím, že to bude pre vás veľká inšpirácia a radosť z hry na módnu návrhárku.
 

 
 

Príbeh papierovej bábiky

Milé kamarátky a kamaráti, viete ako sa radi hrali dievčatká, ale aj chlapci už približne od 18. storočia? S papierovými tzv. obliekacími bábikami. V depozitári MMB ich máme zachované aj zo začiatku 20. storočia, keď boli deťmi vaše prastaré mamy. Predvádzajú módu z rokov 1920 – 1925 20. storočia a vy si ich môžete pozrieť na fotografii pod článkom. Existovalo veľa druhov papierových bábik v podobe dievčat, ale aj chlapcov a prezentovali svet módy v rôznych obdobiach.

Stop nude - Muzeum online

Raz som dostala od mamy aj ja veľkú knižočku, skôr písanku. No na písanie neslúžila. Na prvej strane, ako v módnom časopise, pózovala rozkošná kresba dievčatka s tmavými vláskami. Na ďalších stránkach mala namaľované rozmanité šatočky – zimné, letné, jarné, jesenné, k tomu klobúčiky šatky, mašle do vlasov, topánočky. Po obvode šatiek bolo nakreslených 4 až 6 krátkych pásikov. Začala som všetko pomaly vystrihovať – najprv bábiku a potom opatrne jej šatočky. Musela som dávať pozor, aby som ich nezastrihla a hlavne neodstrihla krátke pásiky, ktoré slúžili na upevnenie šatiek na bábike. Moja módna ikona reprezentovala trendy 60. a 70. rokov 20. storočia a hrali sme sa s kamarátkami na módnu prehliadku, ba neskôr sme pre bábiku tvorili originálne oblečenie ako vážené módne návrhárky.  

A viete, čo som sa dočítala? Že aj vznik vám dobre známej bábiky Barbie je ovplyvnený papierovými obliekacími bábikami. Rodičia istej Barbari z Ameriky, Ruth a Elliot Handlerovci, sa inšpirovali obľúbenou hrou ich dcéry. Neustále prezlieka papierové bábiky do nových šiat. A tak sa stali aj rodičmi, autormi, gumovej verzie báby z množstvom módnych odevov. Barbara a jej kamarátky sa prostredníctvom bábik a hier prenášali do života dospelých. Preto vznikol nápad vytvoriť dospelú ženu – bábu Barbie - modrookú krásavicu so svetlými vlasmi, štíhlym pásom a nekonečne dlhými dokonalými nohami. V roku 1959 ju predstavili na veľtrhu hračiek v New Yorku, vďaka spoločnosti Mattel. Zaplavila obchodný trh a stala sa doslova trhákom a ikonou medzi deťmi. Mala na sebe pruhované plavky a v ruke slnečné okuliare s veľkým bielym rámom. Napriek tomu, že je to už vyše šesťdesiat ročná dáma, sleduje módne trendy, zachovala si podnes svoju mladosť. Asi vynašla elixír mladosti...

Milé deti, Martinka pre vás vzor papierovej bábiky pripravila aj so šatkami. Tak sa inšpirujte a vyrobte si ich oveľa viac. Zbierku papierového múzea si rozšírite opäť o vzácne kúsky. 

Pekné májové a tvorivé dni vám želá Bea a mačka Malvína


 

Papierová bábika

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 21.5.2020 / 21.5.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa