Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Ateliér mmb > Stop nude - múzeum online

 

Povedačky z múzea 20. 3. 2020

Stop nude
Prvá téma Povedačiek z múzea sa zameria na autíčka. Príbeh o aute VB vám posiela mačka Malvína. Martinka vám zasa vytvorila papierovú skladačku. Sami si ju môžete vyfarbiť, vystrihnúť, zlepiť a na konci tvorivej práce získať papierové autíčko VB. Voľakedy si deti takto vyrábali hračky z návodov v časopise ABC. Neviete, čo je to za časopis? Opýtajte sa rodičov alebo starých rodičov, iste si ho pamätajú.
 

 
 

 

Povedačky z múzea  20. 3. 2020

Milé kamarátky a kamaráti, vitajte v Múzeu mesta Bratislavy online. Dnešné povedačky sa budú krútiť okolo policajných áut. Martinke sa v depozitári hračiek veľmi páčilo jedno modré autíčko. Išla za tetou kurátorkou Martuškou a opýtala sa, či si ho môže na chvíľu požičať. To viete, v múzeu platia prísne pravidlá a nemôže hockto prísť a vziať si, čo sa mu páči, a odísť.  

Ale späť k autíčku. Pochádza z roku 1966, 20. storočie. Vyrátajte koľko má rokov, aspoň sa trochu precvičíte v matematike. Vyrábali ho v Tatrasmalte Pohorelá n. p. z lisovaného plechu. A predstavte si, že je to policajné autíčko. Označené je nápismi. Vpredu na karosérii VB a po bokoch Hliadka VB.

Prečo to tak bolo? V 60. rokoch v krajine a v uliciach udržiavali poriadok nie policajti, ale príslušníci VB. Staršie generácie s nimi prežili dlhé socialisticko-komunistické obdobie, kedy sa pomenovanie policajt úradne nepoužívalo. A teraz to najdôležitejšie. Čo znamenalo VB? Skúsme spolu – znamenalo verejná a B bezpečnosť.Takže keď v minulosti videli ľudia auto označené skratkou VB v blízkosti, radšej sa mu veľkým oblúkom vyhli. Policajtov vtedy oficiálne oslovovali aj súdruh príslušník verejnej bezpečnosti, alebo kratšie súdruh príslušník. Môžete to počuť už len v starých filmoch.

Otázka pre vás. Aké nápisy majú dnešné policajné autá? Viete to, určite je to pre vás hračka.

Milí moji, teraz sa už dajte do výroby prvého zbierkového predmetu, ktorý zakotví vo vašom súkromnom Papierovom múzeu. Máte k nemu presný návod na výrobu.

Vyrobenému autíčku môžete prideliť prírastkové číslo 1 a vyplniť si k nemu špeciálny lístok – katalogizačný lístok ako v múzeu. To znamená, že zapíšete kedy bolo autíčko vyrobené, kde ho vyrobili a z čoho ho vyrobili. Verím, že nám pošlete fotografie ručne vyrobených hračiek na e-mail: martina.pavlikanova@bratislava.sk.

Veľa zdravíčka praje mačka Malvínka a Bea!

Ako sa hrali naši...


© MMB, hliadka VB (verejná bezpečnosť), 1966, foto Sylvia Sternmüllerová


Papierová skladačka VB
Presný postup pri výrobe autíčka nájdete na našom facebooku https://www.facebook.com/pg/muzeummestabratislavy/posts/?ref=page_internal


Papierové auto VB
A ešte nejaké autíčka z depozitára múzea...

Ako sa hrali naši...

© MMB, Deduško automobil, 1969, foto Sylvia SternmüllerováAko sa hrali naši...


© MMB, pretekárske auto, vyrobené v rokoch 1955 - 1960, foto Sylvia SternmüllerováAko sa hrali naši...

© MMB, skúter Čezeta, 1966, foto Sylvia Sternmüllerová 
Kontakt: PaedDr. Martina Pavlikánová PhD.
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 17.3.2020 / 20.3.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa