Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Povedačky z múzea 17. 4. 2020

Stop nude - Múzeum online
Piaty príbeh Bea venuje historickej hračke, koníkovi, ktorý jej prirástol k srdcu. Bola pri tom, keď ho pani kurátorka vzala do múzea. Martinka sa zase vytiahla a pripravila vám návod úžasného papierového pohyblivého koníka. Tešíme sa, že môžeme byť aspoň cez internet s vami a vy s nami.
 

Odkazy


 
 
Povedačky z múzea 17. 4. 2020

Milé kamarátky a kamaráti, príbeh, ktorý vám rozpoviem, je o hojdacom koníkovi. Viem o jeho príchode do Múzea mesta Bratislavy dosť veľa, pretože som pri tom bola.  

Kde bolo tam bolo, na hrade Devíne to bolo, v jednu sobotu v roku 2010...

V tom roku sme pripravovali pre návštevníkov burzy starožitností. Starožitnosti sú predmety, ktoré majú minimálne päťdesiat rokov. Nie všetky sú vhodné do zbierok a depozitárov múzeí. To vždy musia posúdiť odborní pracovníci – kurátori.

Hrad Devín je významná Národná kultúrna pamiatka MMB. Krásne sa tam oddychuje, prechádza po zelenej trávičke a upravených chodníčkoch. Dúfam, že hneď, ako to bude možné, sa sem s rodičmi vyberiete na výlet. Nezabudnite si pozrieť okrem iného, interaktívnu výstavu História nie je otrava. Hovoria Dunaj i Morava. Približuje návštevníkom až 7000 rokov histórie.

Kde som prestala? Aha! V tú sobotu sa mračilo, k dažďu sa schyľovalo a náš koník bol vystrašený, gúľal očami a v hlavičke mu vírili predstavy, že bude o chvíľu celkom rozmočený. Bŕŕŕ.  Stál uprostred veľkej lúky a cítil sa veľmi osamotený, aj keď sa pri ňom zvŕtal pánko, ktorý ho na burzu prišiel predať zberateľom. Zrazu vykuklo slnko a pri našom koníkovi sa zastavila pani. A ako sa usmieva, tak sa usmieva. No dobre, vraví si koník, zapáčil som sa jej na prvý pohľad. Vraj aký vzácny! Najprv sa mi to nezdalo, no začala ma vychvaľovať. Netušil som, že je z múzea. Takéto a podobné myšlienky mohli preletieť mysľou nášho hrdinu. A vy deti si určite domyslíte, kto sa na koníka usmieval. Nemýlite sa, bola to naša pani kurátorka Martuška.

Hojdací koník© MMB, hojdací koník okolo roku 1850, foto Sylvia Sternmüllerová

Koník, o ktorom je reč, bol vyrobený dávno, okolo roku 1850, v 19. storočí. Nože si šikovne vypočítajte jeho vek. Telo koníka je vyrezané z dreva, potiahnuté kožou z kravičky.

Určite by ani sám nevedel zrátať koľko detí pohojdal, ale aj povozil na svojom chrbte. Má totiž nie len hojdačku, ale aj kolieska. Dodnes počuje krik: a hiijóóó. Deti sa vžívali do hry, menili sa a odvážnych rytierov, bojovníkov a koníka v zápale bojov trochu zodrali. Nemal sa zle, lebo takúto drahú hračku mali len deti v bohatých šľachtických alebo meštianskych rodinách, no teraz by nemenil. V depozitári je tíško a čo je dôležité, nik sa ho už nesmie len-tak dotýkať.

Poviem vám ešte jedno tajomstvo. Počuli sme s Martinkou, že pani kurátorka koníka vystaví na veľkej výstave hračiek s názvom Ako sa hrali naši... Držte nám palce deti, aby sa nám to v decembri 2020 naozaj podarilo a mohli sme vás privítať na výstave o historických hračkách a hrách.

Budeme tam aj my dve a už teraz pripravujeme pre vás nové hry. Aby sme vás prilákali, Martinka pre vás pripravila zaujímavého papierového koníka, ktorý sa dokonca pohybuje. Vyrobte si ho podľa návodu a pridajte mu prírastkové číslo päť a nezabudnite na katalogizačný lístok. Stále veríme, že si zakladáte s nami „Papierové múzeum“ a tešíme sa, že nám pošlete fotografie výrobkov.

 Veľa zdravíčka želá mačka Malvínka a Bea. 

PS Ešte ja Malvínka vám chcem niečo povedať! Kamarátky, kamaráti, posielam vám darček. Obrázok mňa, teda mačky Malvínky. Vymaľujte si ma a budete mať peknú pamiatku.

 

Návod na výrobu koníka pripravila Martinka Pavlikánová a video náš kamarát kameraman Richard Pavlikán.  

Hojdací koník

 
Kontakt: PaedDr. Martina Pavlikánová PhD.
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 8.4.2020 / 8.4.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa