Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Povedačky z múzea 15. 5. 2020

Stop nude - Muzeum online
Nový príbeh rozpráva o porcelánovej kávovej súprave. Nie len o jej vzniku, ale aj o tom, ako slušne v spoločnosti piť kávu, či čaj. Mačka Malvína a Bea vám dobre poradia. Nebude chýbať ani postup papierovej kávovej súpravy od Martiny. Po jej zhotovení môžete skúšať, ako správne kávu piť.
 


 
 

Príbeh o kávovej súprave

Milé kamarátky a kamaráti, týždeň sa stretáva s týždňom a je tu opäť nový príbeh a návod na výrobu papierových hračiek do kolekcie vášho papierového múzea. V depozitári sme si vyhliadli tentokrát ozajstný poklad. Veď už ten názov hovorí za všetko – kávová „raňajková“ súprava a z pravého porcelánu! Žiaľ nikdy som takú ako dieťa nemala, tá moja bola umelohmotná. Pani kurátorka podľa značky na dne šálky z vonkajšej strany zistila toto: pravdepodobne ide o značku porcelánky z fabriky Loučky v Čechách s typickým názvom na značke Czecho – Slovakia, ktoré sa používalo začiatkom 20. rokov 20. storočia. Porcelán je vyrobený zo špeciálnej bielej hliny – kaolínu, ktorá sa tu ťažila.

V historickom rakúskom filme Sisi o živote Alžbety Bavorskej, manželky cisára Františka Jozefa, ma zaujala jedna scéna. Gizela, dcérka Sisi, pozýva svoju mamičku na kávičku a podáva ju v krásnej drobnej porcelánovej súprave posiatej kvietkami. Bolo vidieť, že ju odmala učia ako treba servírovať správne kávu, čajík a ako sa pri tom správať.

Súpravička z nášho depozitára je krásne modrá s bielym okrajom a obsahuje dve šáločky, dve podšálky, nádobu na kávu, mliečko a cukor.

Stop nude - múzeum online

Viete ako elegantná dáma, alebo pán pijú správne kávičku? Do šálky si nalejú voňavý mok, do ktorého si pridajú kockový cukor z cukorničky zásadne klieštikmi. Podšálka, ľudovo nazvaná aj tanierik, slúži na odloženie lyžičky. Dáma a pán dobrých mravov lyžičku nikdy neoblizujú a podšálka by mala ostať trochu zašpinená, napr. od použitej lyžičky. Ak sa náhodou človek z nejakých dôvodov rozhodne chodiť so šálkou kávy, určite si musí zobrať aj podšálku. Kávička sa mieša pomaly a nesmie sa pritom špliechať na všetky strany. A to si prosím zapamätajte...

Určite si vyrobte zatiaľ aspoň papierovú kávovú súpravu podľa návodu Martinky. Pozrite si Rišove video a všetko zvládnete. Šáločky si vyzdobte vlastným dekórom – kvietkami, slniečkami, mačičkami podľa Malvínky a ešte všelijako inak. A nezabudnite, buďte vždy originálni.  

Pozdravuje vás Bea a mačka Malvínka. 


 

Kávová súprava

 
Kontakt: PaedDr. Martina Pavlikánová PhD.
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 15.5.2020 / 15.5.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa