Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov > Fotogaleria 2020

 

Povedačky z múzea 12. 6 2020

Stop nude - múzeum online
Príbeh Bei vás zavedie do dávnej nepokojnej doby 15. storočia, rozpovie vám, kto to bol Ján Hus a husiti a prečo sú takí vzácni cínoví vojačikovia. Martinka má pripravených vojačikov z papiera. Na hru vám poslúžia rovnako, ako tí cínoví.
 

 
 
Cínoví vojačikovia

Milé kamarátky a kamaráti, možno ste už počuli o cínových vojačikoch. Nepísala by som o nich, keby sme z nich nemali zopár aj v depozitári Múzea mesta Bratislavy. Sú to hračky, ale v súčasnosti sa čoraz viac stávajú aj vášnivými zberateľskými úlovkami a sú veľmi vzácne. Myslím si, že sú dodnes užitočné. Deti spoznávali históriu práve cez hrdinov vojakov, ba armády pozostávajúcej z postavičiek napríklad slávneho vojska Napoleona, či bojovníkov amerických vojen sever proti juhu a iných. Rozprávať vám však budeme o cínových vojačikoch husitoch...

Vojenské figúrky našli archeológovia v dávnej minulosti v rôznych obdobiach. Konkrétne vojačikova z cínu, teda cínoví vojačikovia prišli na svet v 19. storočí vo Francúzsku. Boli to typické malé, niečo vyše päť centimetrov vysoké postavičky vyrobené zo zmesi kovov. V roku 1893 prišli výrobcovia na to, ako ich urobiť duté a veľmi skoro sa stali súčasťou detských izieb a hier najmä chlapcov a ich oteckov.  Chlapci ich dokonca zbierali a súťažili kto má viac druhov vojačikov, vymieňali si ich medzi sebou.

Konkrétne našu bojovú skupinu, ktorej fotografie vám ukazujeme, vyrobili okolo roku 1900 z kovu – cínu, vo výstroji a výzbroji husitov. Znázorňujú skupinu  bojovníkov z obdobia husitského hnutia (1415 – 1436) v stredovekom odeve. Jednotlivé postavičky sú lisované z cínu s maľovaným povrchom, a v zbierke sa nachádza aj voz z plechu. Celá zostava je uložená v pôvodnej papierovej krabičke.  Jej bojovníci sa na staré kolená v roku 1974 presunuli v úplnom mieri z domácnosti na Panskej ulici v Bratislave do depozitára múzea. Oddychujú na zaslúženom odpočinku podnes ako pamiatka na slávnu husitskú dobu.

Stop nude - múzeum online
Cínoví vojačikovia, okolo roku 1900, © MMB, foto Sylvia Sternmüllerová

Kde sa vzali, tu sa vzali... cínoví vojačikovia stojaci pred vami vykrikujú: vitajte v 15. storočí. Skoro šesťsto rokov nás delí od súčasnosti. Človek si to nevie predstaviť, ale cínoví vojačikovia sú stvorení na hru, kde sa vždy bojuje v inej dávnej dobe na strane spravodlivosti.

Naša skupina figúrok chrabrých husitov je pomenovaná  po Janovi Husovi, kňazovi, rektorovi Karlovej univerzity v Prahe a reformátorovi. Reformoval čiže opravoval popletené, niekedy nežičlivé , nespravodlivé až zlomyselné myšlienky vtedajších kňazov. Napokon Jana Husa cirkev odsúdila na smrť a zhorel v roku 1415 v plameňoch na hranici. Jeho myšlienky však stále žijú a jeho horiace súsošie nájdete aj v historickom centre Prahy.

So spevom kto sú boží bojovníci, a s odkazom Husa: Hľadaj pravdu, počúvaj pravdu, uč sa pravde, miluj pravdu, bráň pravdu až do smrti, pretože pravda ťa vyslobodí... sa vrhali do nerovných križiackych bitiek pokračovatelia jeho myšlienky. Najslávnejším z pomedzi nich bol Ján Žiška z Trocnova a svoje útočisko mali v  meste Tábor v Čechách.  

Ak chcete mať aj vy v papierovom múzeu pamiatku na husitov, vyrobte si z papiera s Martinkou pár takýchto vojačikov. Veríme, že sme obohatili nie len vašu zbierku Papierového múzea, ale aj ďalšie informácie z našej histórie.

Vaša mačka Malvínka a Bea (mimochodom Husová)


 

Cínoví vojačikovia

 
Kontakt: PaedDr. Martina Pavlikánová PhD.
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 8.6.2020 / 12.6.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa