Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Povedačky z múzea 10. 4. 2020

obrázok
Dnešné štvrté Povedačky z múzea venujeme nezvyčajným liturgickým hračkám.Vymizli z detských izbičiek. Bea vám posiela príbeh práve o nich a o ich význame. Ak chcete vedieť viac čítajte.
Martinka vám ukáže ako si môžete vyrobiť veľkonočný svietnik a zapáliť si v ňom sviečku keď budete smutní, alebo naopak veľmi veselí.
 


 
 

Povedačky z múzea 10. 4. 2020


Milé kamarátky a kamaráti, všetci sa chystáme osláviť významný kresťanský sviatok – Veľkú noc. S Martinkou a pani kurátorkou Martuškou sme vybrali pre vás nezvyčajnú trojicu hračiek – dve monštrancie, kadidelnicu a svietnik. Deti sa s nimi hrali na začiatku 20. storočia jednoducho povedané na kostol a Bohoslužby. Hračky im približovali tajomstvo viery...

Iste ste si všimli, že do kostolov prúdi veľa ľudí. Niektorí si idú pozrieť jeho krásu. Iní, okrem obdivu, sa prichádzajú modliť. Stretnúť sa s trojjediným Bohom otcom stvoriteľom sveta, s Bohom synom  vykupiteľom, teda Ježiškom a s Duchom svätým.Trojjedinosť Boha by sme mohli prirovnať k vode v troch skupenstvách – tečúcej život dávajúcej tekutine, ktorá sa vo veľkej zime premení na pevný ľad a zároveň keď sa dostane do bodu varu, tak sa mení na paru.

A ešte niečo o Ježiškovi, ktorého umučenie, smrť a vzkriesenie si na Veľkú noc pripomína celý kresťanský svet... V tretiackych učebniciach dejepisu je namaľovaná časová priamka. Je rozdelená na svet existujúci pred narodením Ježiška a po narodení Ježiška. V histórii je teda Ježiško uznávanou skutočnou historickou postavou. A v Biblii – v knihe kníh – je napísané: Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život. 

Ale teraz späť k liturgickým hračkám. Do múzea ich zakúpili v roku 1995 a sú z lisovaného cínu doplneného farebnými sklíčkami. Vyrobili ich v rokoch 1910-1920 pravdepodobne v Nemecku.Vznikli ako napodobneniny ozajstných liturgických predmetov uložených v kostoloch. Liturgia je poriadok kresťanských Bohoslužieb v kostoloch. Každý človek oslavujúci sviatok túži po výnimočnej atmosfére, po krásne prestretom stole, vzácnom riade, voňavej miestnosti. Liturgické predmety môžeme prirovnať k slávnostnému kostolnému riadu.

Liturgické predmety

© MMB, liturgické predmety, datované 1910 - 1920, foto Sylvia Sternmüllerová


Kadidelnica je nádoba, v ktorej sa niekedy dávno spaľovali kadidlo, myrha – vzácne živice pochádzajúce zo stromov. Dnes sú nahradené voňavým tymiánom, ktorý sa vkladá na uhlíky do kovovej kadidelnice s retiazkami. Voňavý dym z nej stúpa hore, požehnáva, oslavuje Boha a rozvonia kostol. Svietnik nesie sviečku, zápalnú obeť, šíri svetlo a vyplýva zo slov Ježiša Krista zachovaných v Biblii: Ja som svetlo sveta. Napokon je tu monštrancia. Je to vzácna schránka, ktorá uchováva hostiu, požehnané Božie telo. Neveriaci človek vníma hostiu ako obyčajnú oblátku. Pre veriaceho človeka sa po posvätení kňazom mení na Božie telo, ukladá sa do monštrancie a tá je vyložená vo veľké sviatky na oltári. K najdôležitejším liturgickým predmetom patrí ešte kalich, v ktorom sa víno po požehnaní kňazom mení na krv Ježiša Krista. Úplne miniatúrny kalich si môžete pozrieť v druhej sérii liturgických hračiek, ktoré objavila pani kurátorka tesne predtým ako sme vymysleli tému dnešných povedačiek.

Ak máte chuť, zahrajte sa spolu s rodičmi, že ste práve v kostolíku, stíšte sa... a vaši doma vám môžu prečítať do ticha krásnu modlitbičku za rodičov, od významného slovenského básnika Milana Rúfusa.

Pane, ktorý si na nebi, zachovaj všetkým deťom mami.
Podaruj deťom otecka na každý deň, nie iba večer. 
Zachovaj nám ich oboch. Veď dve ruky máme. Dve rúčky deťom stvoril Boh, pre otecka jednu, druhú mame.

Na pamiatku Veľkej noci 2020 si s Martinkou vyrobte svietnik. Vložte doň sviečku a zapáľte ju s rodičmi vždy, keď vám bude za niekým smutno, alebo sa budete z niečoho veľmi tešiť. Nezabudnite dať svojmu novému zbierkovému predmetu prírastkové číslo štyri a vypracovať katalogizačný lístok.

Krásne veľkonočné sviatky vám praje Bea a mačka Malvínka.

  

  

 

Liturgické predmety

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 31.3.2020 / 8.4.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa