Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Blog mmb > Predmety z histórie > Pokál bratislavských (prešporských) strelcov z roku 1686

 

Blog mmb/Pokál bratislavských strelcov z roku 1686

zakladne logo
Honosný pokál z pozláteného striebra je popri unikátnej kolekcii maľovaných streleckých terčov vzácnou pamiatkou na bratislavský (prešporský) strelecký spolok. Z archívnych materiálov je známe, že si ho spolok objednal 20. marca 1686 v nemeckom Augsburgu, známom ako kolíska tohto druhu zlatníckych artefaktov.
 

 
 

Pokál bratislavských (prešporských) strelcov z roku 1686

Zuzana Francová

Popri unikátnej kolekcii maľovaných streleckých terčov je vzácnou pamiatkou na bratislavský (prešporský) strelecký spolok aj honosný pokál z pozláteného striebra. Z archívnych materiálov je známe, že si ho spolok objednal 20. marca 1686 v nemeckom Augsburgu, známom ako kolíska tohto druhu zlatníckych artefaktov. 

Pokál mierne kónického tvaru, stojaci na troch guľovitých nohách, na plášti zdobí bohatý tepaný a cizelovaný dekor. Do okrúhlych medailónov sú vkomponované dve veduty – pohľad  na mesto Bratislavu (Prešporok) a na pevnosť Nové Zámky. Plochu okolo nich vypĺňa spleť rastlinných motívov a emblémy vojenskej výzbroje a výstroja. Veduta Bratislavy, lemovaná vencom z dubových listov, zachytáva panorámu mesta z petržalskej strany a zobrazuje hrad po pálffyovskej prestavbe z rokov 1635 – 1646. 

Blog mmb

Nad vedutou sa nachádza pás s gravírovanými menami členov spolku: Johann Reingruber Schitzenmaister (strelecký majster) a Matthias Katscher Schitzenleutenand (strelecký poručík). 

Blog mmb

Veduta Nových Zámkov z vtáčej perspektívy, lemovaná palmovými a vavrínovými listami, zachytáva šesťcípu hviezdicovitú pevnosť obohnanú vodnými priekopami, s vlajúcimi tureckými zástavami na nárožných baštách. Zobrazuje bojový výjav ostreľovania Turkami okupovanej pevnosti habsburským cisárskym vojskom. 

Blog mmb

Nad scénou je nápis: Neuheusel Erbaut Anno 1581 Von Turckhen Erobert Anno 1663 Von Kay. May. belägert den 7. July mit Sturmender handt erobert den 19. Aug. 1685. 

Blog mmb

K pokálu patrí snímateľný vrchnák ukončený plastickou úchytkou v podobe stojaceho štítonosiča, jeho celková výška je 25 cm. Predlohou pre neznámeho augsburského zlatníka s monogramom MM (?) sa stali dobové rytiny. Dôvodom, prečo si prešporskí strelci objednali tento pokál ako svoju spolkovú trofej bola ich pravdepodobne priama účasť v protitureckých bojoch.

Blog mmbBlog mmbBlog mmb
 
Kontakt: Mgr. Zuzana Francová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 17.11.2020 / 17.11.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa