Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Oľga Feldeková

Olga Feldeková
Známa publicistka a prozaička spomína na svoje detstvo
 

 
 
Oľga Feldeková

Zastavenie siedme: Oľga Feldeková

Prozaička a publicistka

 

Oľga Feldeková je príjemná a ústretová osobnosť, ktorá navyše patrí v ostatnom čase medzi vynikajúcich glosátorov úspešnej relácie Sedem s.r.o. Nikdy ju nevidíte zachmúrenú. Napriek svojej popularite vystupuje úplne skromne, a tak pôsobí aj v bežnej komunikácii. Nehrá sa na celebritu. Ona je osobnosť  bez rôznych prikrášlení. Je nežnou manželkou, matkou a starou matkou. Jej najbližší, ale aj my, ktorí ju poznáme cez knižky, prózu, jej vtipné výroky a fejtóny, či cez televízne programy  ju máme radi pre šarm, optimizmus a humor. 

Narodila sa v Martine, ale vyrastala v Tvrdošíne. Z jej rozprávaní tušíme, že útle detstvo aj mladosť ovplyvnil silne región, v ktorom vyrastala. Jej spomienky vždy naznačujú len veselú stránku života. Smútok akoby si nechávala pre seba. Ľuďom rozdáva  len radosť a smiech.

Oľga Feldeková po maturite na Jedanásťročnej strednej škole  v Trstenej, rok pracovala v Tesle  v Nižnej, potom študovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. V rokoch 1977 - 1983 pracovala ako redaktorka Nového slova mladým, neskôr ako scenáristka a dramaturgička Slovenského filmu. Pre deti začala písať počas vysokoškolského štúdia. Jej väčšou prácou bola próza Prvé lásky. Knižne debutovala knižkou -hračkou Dnes vám hráme v zlatom ráme, ktorú napísala spolu s manželom. Samostatne vydala prozaickú zbierku Rozprávky pre dievčatko. Svoje ďalšie knihy - Sťahovanie na mieste, Dievča a šťastie a Veverica - adresovala dospelému  čitateľovi.

Múzeum mesta Bratislavy s Oľgou Feldekovou nadviazalo spoluprácu po prvýkrát na projekte "Môže byť na svete mier?",  ktorý bol venovaný významnému historickému výročiu - podpísaniu Bratislavského mieru v roku 1805 v Primaciálnom paláci. Vtedy sme oslovili množstvo osobností z najrôznejších oblastí života, aby sa vyjadrili k otázke, či môže byť na svete mier. Oľga Feldeková vyjadrila svoj názor týmito slovami:

"Môžeme byť my, keď robíme dobrú vec, keď spoločne pracujeme alebo spievame, alebo keď sa obetúvame pre druhých. Vtedy sme vždy zároveň aj sami sebou. Ale odmietnime byť "my", keď sa nás niekto pokúša zmanipulovať, aby sme nenávideli. Vtedy je sám sebou len on - a my sme bábikami v jeho rukách. Keď vás na ulici začne urážať jeden človek, ale používa slovo "my" - "My vás nenávidíme, my vás tu nechceme, my vas zabijeme" - "

 Silná výpoveď o tom, že človek má byť vždy sám sebou a démona treba od seba odháňať. Pani Feldeková zlo určite odháňa a nedá sa ním manipulovať. Človek, ktorý vie rozosmiať druhých a pritom znesie aj trochu tej zábavy zo seba samého nemôže byť zlý. Z jej pohľadu a úsmevu vyžaruje neha  a jej humor je predovšetkým láskavý. 

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 11.12.2006 / 11.12.2006
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa