Múzeum mesta Bratislavy sprístupňuje od 8. 7. 2020 výstavu Na okraji
záujmu. Výber zbierok a zámer výstavy naznačuje už v názve, že
ide o zviditeľnenie zbierkových predmetov, ktoré v ostatných troch
desaťročiach stáli mimo hlavnej pozornosti. Pomerne neznáme predmety
z hľadiska svojej výpovednej hodnoty sú veľmi cenným súborom literárnych
zbierok. Výstavu autorsky pripravil Daniel Hupko, vedúci oddelenia
dokumentácie, ktorý je kurátorom uvedenej zbierky.
Výstava dokumentuje dva základné okruhy – osobnosť spisovateľa Janka Jesenského, ktorého osobnú a literárnu pozostalosť Múzeum mesta Bratislavy spravuje od roku 1958 a literárny život v meste od 20. do 80. rokov 20. storočia.Obsah výstavy pracuje s konceptom „na okraji záujmu“ v dvoch významoch. Pred rokom 1989 boli z literatúry zdôrazňované iba niektoré témy, iba niektorí autori. Po roku 1989 záujem o literárne múzea opadol v dôsledku únavy návštevníkov z povinných exkurzií a prehliadok výstav, v širšom kultúrnom kontexte sa do popredia dostali nové témy.
Literárne zbierky múzeí na Slovensku – nielen Múzea mesta Bratislavy – sa dostali na okraj pozornosti odborných pracovníkov múzea i jeho návštevníkov. Druhou témou z okraja záujmu je zacielenie výstavy na exponáty, ktorých spojenie s literatúrou nie je ľahké hneď odhaliť – tento kontext je potrebné najskôr odkryť a následne naň poukázať. Nejde teda primárne o výstavu o literatúre, ale o výstavu o literárnych zbierkach prepojených s osobnosťami, ktorým tieto predmety patrili a ostali po nich ako odkaz na ich význam v oblasti literárneho a kultúrneho života.
Výstavu tvoria predmety MMB, ktorých drvivá väčšina nebola nikdy verejnosti prezentovaná a doteraz boli uložené v depozitároch. Všetky prešli konzervovaním a mnohé z nich, aby mohli byť vôbec vystavené, i náročným reštaurovaním. Ide o hodnotné a aj pre odbornú obec dosiaľ neznáme umelecké diela, literárne rukopisy, osobné predmety spisovateľov a iných osobností kultúry a verejného života: napr. osobné predmety manželov Janka a Anny Jesenských, časť zariadenia z niekdajšej bratislavskej vily manželov Hany Gregorovej a Jozefa Gregora Tajovského, pamiatky na Jána Hrušovského, Štefana Králika, Jána Levoslava Bellu, manželov Andreja a Martu Bagarovcov, návrhy knižných ilustrácii od Imra Weinera-Kráľa, Jozefa Ilečka či Heleny Šindelářovej Žváčkovej.
Múzeum plánuje od septembra 2020 spustiť k výstave vzdelávacie programy pre školy. Zameria sa na rozvoj viacerých zručností napríklad: čítanie s porozumením, získanie nadhľadu nad literárnou témou z hľadiska významu zbierkových predmetov, ktoré približujú jednotlivé literárne osobnosti a v neposlednom rade rozšírenie témy o význam knižnej ilustrácie ako neoddeliteľnej súčasti literárneho diela.
Na vernisáži výstavy vystúpi Adriena Bartošová and Friends a Štefan Bučko. Výstava potrvá do 25. 10. 2020.
Vernisáž výstavy Na okraji záujmu. Adriena Bartošová and Friensd a Štefan Bučko. Foto: Sylvia Sternmüllerová
Vernisáž výstavy Na okraji záujmu. Adriena Bartošová and Friensd a Štefan Bučko. Foto: Sylvia Sternmüllerová
Zobraziť vyhľadávací formulár »