Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Miroslav Cipár

Miroslav Cipár
Akademický maliar spomína na svoju mladosť
 

 
 
Miroslav Cipár

Zastavenie deviate: Miroslav Cipár, 16. január 2007, 10.00 h, Stará radnica  

akademický maliar, ilustrátor

 

Meno Miroslava Cipára poznajú celé generácie detí. Prečo? Odpoveď je jednoduchá, cez jeho nadčasové a pôvabné ilustrácie. Spomeňme Hrdinský zápisník od Kláry Jarunkovej. Aj na jej stránkach objavíte pri nadpise illustrations: Miroslav Cipár, 1961. Humorne  ladené príbehy detí 50. a 60. rokov tvorí obsah spomínanej nadčasovej literatúry pre mládež. Pohľad detí na svet, ich živosť až živelnosť sa nemení ani odstupom vyše štyridsiatich rokov. Toľko ich ubehlo od chvíle, keď Hrdinský zápisník uzrel svetlo sveta vo vydavateľsve Mladé letá.  Kniha bola preložená do mnohých jazykov. 

Skôr ako začne mladý čitateľ čítať uvedenú knihu a zoznamovať sa s hrdinami, upútajú ho kresby - ilustrácie, ktoré skrývajú v sebe charakter postáv vyjadrený symbolikou. Pozrite si hrdinov knihy - Anču Paríkovú, Mirka Fazuľku či Miša Jurana jeho najlepšieho kamaráta a hneď na prvý pohľad určíte - kto je kto. Musíte si samozrejme aj niečo prečítať o týchto hrdinoch, a potom sa konfrontovať s ilustráciami. Ilustrácia totiž umocňuje prečítaný text a podporuje predstavivosť, čím je nápaditejšia a vtipnejšia. Miroslavovi Cipárovi rozhodne zábavný rozmer vo  výtvarnom vyjadrení nechýba.  

Akademický maliar sa narodil 8. januára 1935 vo Vysokej nad Kysucou. Študoval na Vysokej škole pedagogickej a Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov V. Hložníka a P. Matejku. Erudovanosť a skúsenosti v rokoch 1971 - 1972 získal v Indii v New Delhi v Children´s Book Institut. Okrem ilustrácie sa venuje úžitkovej grafike a monumentálnej tvorbe. Najzaujímavejší je jeho nezameniteľný rukopis, štylizácia jednoduchých predmetov, ktoré skladá tvarovo i farebne do kompozične zoskupených obrazov plných fantázie. Zážitkom je požiadať majstra Cipára o autogram, a potom čakať na jeho ilustračné vyjadrenie mena a priezviska. Vlastniť jeho podpis, znamená získať kúsok jeho výtvarného umenia do zbierky. M. Cipár je univerzálny umelec, ktorý sa okrem ilustrácie venuje aj kreslenému filmu, scénografii, úžitkovej grafike, maľbe a čiastočne plastike, je činný aj literárne. Ale orientuje sa predovšetkým na grafiku, ilustráciu a kresbu.

Za ilustračnú tvorbu získal viacnásobnú  Cenu vydavateľstva Mladé letá a Čestné uznania zo súťaže Najkrajšia kniha. Za ilustrácie ku knihám M. Ďuríčkovej: Biela kňažná a Dunajská kráľovná získal Plaketu BIB´73 a Plaketu BIB´77. Zlatou medailou na IBA Lipsko v roku 1982 bola ocenená kniha M. Válka: Veľká cestovná horúčka. Od roku 1979 je autor nositeľom ceny Ľudovíta Fullu.

Univerzálny umelec akým Miroslav Cipár je, cítiť z každého jeho diela a prístupu k životu. Tvorivosť sa prejavuje v každom z nás, ide len o to, či sa stane pre nás nepostrádateľnou hodnotou žitia. Výpoveď jeho diel hovorí jasnou rečou - Miroslav Cipár je pán umelec.

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 15.1.2007 / 15.1.2007
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa