Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Mgr. Mária Števková a Zuzana Krištofová

Dve spolužiačky spomínajú na svoje školské roky
 

 
 

Zastavenie štvrté: 28. november 2006, začiatok o 10.00 h v Starej radnici

Mgr. Mária Števková, šéfredaktorka vydavateľstva BUVIK

Zuzana Krištofová, učiteľka

 

Osud Máriu Števkovú a Zuzanu Krištofovú spojil v krásnom mladom veku, keď je svet gombička a na všetko stačí úsmev a humor. Obe túžili byť učiteľkami. Študovali na Pedagogickej škole v Leviciach. Delili sa o jednu triedu s ďalšími im podobnými dievčatami. Obe začali vykonávať neľahké povolanie učiteľky.

Mária ŠtevkováMária Števková učila na obchodnej akadémii v Žiline, neskôr v Bratislave. V roku 1972 upísala svoj život Mladým letám ako redaktorka. Vo vydavateľstve zotrvala do začiatku deväťdesiatych rokov. Od roku 1991 ju poznáme ako zakladateľku a šéfredaktorku vydavateľstva BUVIK, ktoré sa špecializuje na vydávanie umeleckej literatúry pre deti.

Iste mnohí poznáte malú postavičku v modrom oblečení, ktorá sa prihovára deťom pri otvorení každej knižky vydanej týmto vydavateľstvom. Tá postavička sa volá Buvik. Odvodená je z detského slova označujúceho spánok: "Búvaj, búvaj krásne dieťa..." sa spieva v nejednej uspávanke. Buvik je už šestnásťročný a možno aj po puberte. Predsa stále ostáva tým roztomilým anjelom strážnym vydavateľstva. Podopiera Máriu Števkovú v starostiach a raduje sa s ňou, keď sa im spolu darí. Je skrátka celý po nej - citlivý a veľkorysý, rozdávajúci svoje srdiečko, pripravený robiť radosť. Nečudo, že má povahové črty Mariky Števkovej, veď je jej tretím dieťaťom popri dvoch už dospelých dcérach. A čo je pre nich šťastie? Nové knižky, ktoré nájdete na pultoch kníhkupectiev.

Pozitívne je, že v knihách hlavní hrdinovia nestárnu a ostávajú stále rovnakí pre všetky generácie čitateľov. Veta:"Postoj chvíľa si taká krásna..."  platí určite pri čítaní kníh. Myšlienky, činy a príbehy hrdinov, ktoré sa nám páčia, ostávajú na stránkach kníh nemenné. Môžeme sa k nim kedykoľvek vrátiť. Kniha je priateľ človeka a Buvik s pani Števkovou určite tiež, pretože oni knihy tvoria.

 

Zuzana KrištofováZuzana Krištofová začala učiť v Skačanoch. Od roku 1961 pôsobila a prežila celý svoj učiteľský život na Základnej škole v Šali-Veči na Bernolákovej ulici. Učila slovenský jazyk, výtvarnú výchovu, niekoľko rokov aj zemepis. Jej tvorivosť a invenčný prístup na hodinách obohacovali žiakov nielen o vedomosti povinné podľa učebných osnov. Snažila sa pripraviť svojich zverencov aj pre budúci život. Podnietiť v nich tvorivosť a radosť z vykonanej práce. Učiteľ musí mať v sebe iskru, aby mohol zapáliť oheň v srdciach druhých. Zuzane Krištofovej táto iskra určite nechýba. Dôkazom toho sú desiatky besied s osobnosťami, ktoré pripravovala pre žiakov. V jej očiach neexistovalo dieťa, ktoré by sa nedalo podnietiť k nejakej mimoškolskej činnosti. Mnohí zo zverencov boli úspešní výtvarníci, recitátori, písali poviedky, hrali divadlo, dokonca sa hrali na redaktorov a vydávali školský časopis. Pripravovali povestné rozhlasové okienko pre žiakov a učiteľov školy.

Tak ako jej spolužiačka má svojho anjela strážneho v Buvikovi, ona upísala svoj život zelenej stonožke. Ide o logo medzinárodného hnutia "Na vlastných nohách". Stonožka ako symbol empatie, lásky k blížnemu, smiechu cez slzy prirástla k dobrému srdiečku Zuzany Krištofovej. Len ťažko skrývala bolesť pri pohľade na choré deti na onkológii v Oslo, kde pôsobila ako výtvarníčka hnutia. Vytvárala s chorými, ale aj zdravými deťmi obrázky - pohľadnice - priamo v nemocnici, kde smrť prehlušoval bezstarostný smiech. Výtvarné dielka sa stali súčasťou kalendára pre rok 1999 v Nórsku. Hnutie vďaka nej pracovalo  aj na Slovensku a jej veľkou radosťou bolo zakúpenie prístroja pre novorodenecké oddelenie Polikliniky s nemocnicou v Šali. Po tomto meste dlho chodila sanitka s logom stonožky, ktorá bola tak trochu aj jej.  Stonožka v Zuzane Krištofovej naďalej prežíva. A ona žije tak, ako by mala sto nôh. V  pravej chvíli sú tam, kde cíti, že ju potrebujú jej dve dcéry, rodina a známi. Jej nenápadnosť a skromnosť je tak podobná malej stonožke. Na ulici by ste ju prehliadli, no v srdciach ľudí zanecháva teplo a v mysli žije svoj veľký sen. Verí, že ľudia sú len lepší a najlepší.  

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 6.12.2006 / 6.12.2006
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa