Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Blog mmb > Osobnosti z histórie > Marína Pauliny / Žena s nevšedným osudom

 

Marína Paulíny /Žena s nevšedným osudom

zakladne logo
Životný príbeh Maríny Paulínyovej sa rozvíjal na pozadí dramatických spoločensko-politických udalostí prvej polovice 20. storočia. Nebola ženou jednej profesie, ale počas svojho života viackrát začínala odznova, v odlišnom prostredí a v inej sfére činnosti. Jej práca mala často priekopnícky charakter: pomáhala v sociálnej, resp. humanitárnej oblasti, bola činná v spolkoch, podnikala a podieľala sa na rozvoji cestovného ruchu a prezentácii svojej vlasti. Jej aktivity na Slovensku, ale najmä dlhoročné pôsobenie v zahraničí – či už v medzivojnovom období alebo počas vojnového exilu – majú aj významný diplomatický rozmer.
Marína Paulíny bola príbuznou autorky blogu a našej kolegyne Zuzany Francovej.
 

 
 

Žena s nevšedným osudom Marína Paulíny (1897 1945) / Zuzana Francová 

Životný príbeh Maríny Paulínyovej sa rozvíjal na pozadí dramatických spoločensko-politických udalostí prvej polovice 20. storočia. Nebola ženou jednej profesie, ale počas svojho života viackrát začínala odznova, v odlišnom prostredí a v inej sfére činnosti. 


blog
Dňa 5. októbra uplynulo 75 rokov od leteckého nešťastia pri letisku Blackbush blízko Londýna, pri ktorom zahynulo 18 československých repatriantov. Bola medzi nimi aj málo známa osobnosť našich dejín Marína Paulíny.

Narodila sa v Slovenskom Pravne 28. marca 1897 a pochádzala z národne uvedomelej evanjelickej rodiny. V roku 1905 sa rodina za prácou vysťahovala do Ameriky. Marína absolvovala obchodnú školu YWCA v Chicagu a v roku 1917 začala pracovať v Pittsburghu pri Ústredí Čs. národného sdruženia a Slovenskej ligy. Bola tiež zamestnaná na Čs. konzuláte v New Yorku.

Po skončení 1. svetovej vojny sa ako ošetrovateľka zúčastnila pomocnej akcie amerického Červeného kríža pre našich legionárov v Rusku. Ako jediná Slovenka s nimi prekonala strastiplnú cestu domov cez Vladivostok a Japonsko.

Po návrate do vlasti sa zapojila do práce v Hoowerovej misii a následne sa stala spoluzakladateľkou a riaditeľkou bratislavskej pobočky YWCA. Mala podiel na vybudovaní jej vlastnej budovy na ulici Eleny Maróthy-Šoltésovej v Bratislave, kde svoj domov nachádzali ženy zo sociálne najslabších vrstiev.

V rokoch 1924 – 1936 úspešne pôsobila v USA, kde otvorila modernú predajňu Czechoslovak Art Studio v New Yorku aj v iných mestách a pracovala aj ako riaditeľka strediska Czechoslovak Art Studio v Chicagu. Od roku 1936 v Bratislave viedla novovzniknutú kanceláriu pre cudzinecký a turistický ruch Slovakotour, založenú z podnetu Dr. Milana Hodžu.

Na jeseň 1939 odišla do Londýna, kde sa zapojila do práce v odboji. Ako podpredsedníčka Čs. Červeného kríža vykonala veľký kus práce najmä v oblasti starostlivosti o našich vojnových zajatcov.

Jej tragická smrť vzbudila veľkú odozvu doma i v zahraničí. Prezident republiky jej udelil Čs. vojnový kríž 1939 in memoriamHrob Maríny Paulíny v Brookwoode bol na jar 2020 zrekonštruovaný zásluhou veľvyslanca SR v Londýne Ľubomíra Reháka.


 

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 3.10.2020 / 3.10.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa