Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov > Fotogaleria 2020

 

Magnólia v predzáhradke Múzea Janka Jesenského

Blog mmb
Súčasťou zariadenia domácnosti manželov Janka a Anny Jesenských, ktoré je súčasťou zbierkového fondu MMB, je i farebná fotografia rozkvitnutej magnólie pred domom na Somolického ulici, kde manželia žili. Vznikla v 50. rokoch 20. storočia. Magnólia je dodnes ozdobou ulice a dopĺňa mozaiku prostredia, v ktorom žil a tvoril Janko Jesenský.
 

 
 

Magnólia v predzáhradke Múzea Janka Jesenského / Daniel Hupko


Súčasťou zariadenia domácnosti manželov Janka a Anny Jesenských, ktoré je súčasťou pozostalosti spisovateľa Janka Jesenského v zbierkovom fonde Múzea mesta Bratislavy, je i farebná fotografia rozkvitnutej magnólie pred domom na Somolického ulici, kde bývali a v ktorom dnes sídli Múzeum Janka Jesenského, kedysi jedna z hojne navštevovaných expozícií Múzea mesta Bratislavy.Fotografia, ktorá vznikla počas slnečného dňa, zachytáva časť koruny magnólie pred nárožím domu, v ktorom Janko Jesenský žil i zomrel, vľavo za korunou v plnom kvete vidno dvojpodlažnú terasu – jej dolná časť patrila k bytu Jesenských a počas kvitnutia muselo byť posedenie na nej pôžitkom aj vďaka vôni šíriacej sa zo stromu pred (vtedy ešte pod) ňou.

Kedy fotografia vznikla, nie je úplne jasné – určite však až po Jesenského smrti. Na základe porovnania s inými fotografiami domu ju možno datovať do polovice 50. rokov 20. storočia, patrila preto už Anne Jesenskej ako vdove. Adjustácia fotografie v pasparte a ráme napovedá, že visela v interiéri bytu a mala spomienkovú funkciu.

Magnólie sú považované za ozdobu záhrad, obľúbené boli najmä kvôli svojej estetickej hodnote v čase kvitnutia. Magnólia Soulangeova (Magnolia x soulangeana) na Somolického ulici, ktorej výšku odhadujeme na 10 a šírku koruny na 7 metrov, má štatút chráneného stromu – vďaka svojej estetickej hodnote je zapísaná je v Katalógu chránených stromov, ktorý je jedným zo štátnych zoznamov chránených častí prírody a krajiny na Slovensku.

Vek stromu nie je presne známy, odhadujeme ho na cca 80 – 85 rokov – výsadbu predpokladáme v druhej polovici 30. rokov 20. storočia, teda až v čase, keď v byte na druhom podlaží býval Janko Jesenský, vtedy už krajinský viceprezident. Rozľahlý päťizbový byt s terasou v elegantnej vilovej štvrti v nájomnom dome postavenom podľa projektu Fridricha Weinwurma v roku 1924 zodpovedal nárokom na bývanie vysokého štátneho úradníka, druhého „muža“ vtedajšieho Slovenska a príslušníka spoločenskej a kultúrnej elity, ktorým Janko Jesenský nespochybniteľne bol.

Dodnes je magnólia v predzáhradke domu na Somolického ulici ozdobou ulice. Zároveň dopĺňa mozaiku prostredia, v ktorom žil a tvoril Janko Jesenský, významný predstaviteľ slovenskej literatúry.

 

Dom na Somolického ulici v Bratislav

Dom na Somolického ulici v Bratislave, sídlo Múzea Janka Jesenského s rozkvitnutou magnóliou. Foto: MMB, Ľudmila Mišurová, 2017


 

Magnólia v predzáhradke Múzea Janka Jesenského

 
Kontakt: PhDr. Daniel vvvvv Hupko, PhD.
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 13.4.2020 / 14.4.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa