Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Libuša Friedová

Päťdesiate roky pohľadom
dlhoročnej redaktorky časopisu Zornička
 

 
 
Libuša Friedová

Zastavenie šieste: Libuša Friedová

Poetka a prozaička

Život Libuši Friedovej je jeden veľký vynález. Tam kde nestačí bežné šťastie nastupuje v jej vedomí na potulky fantázia a tá to šťastie podnecuje, aby rástlo. Neveríte, počúvajte: Vynálezy - Modré z neba zdá sa mi, je najkrajší zo všetkých vynálezov. Preto sa vynachádza najmä pre mamy. Je to jednoduchý vynález. Po večeri sa zohreje voda a naleje sa do misy na riad. Alebo sa pustí teplá voda z kohútika, uviaže sa žltá zásterka a povie sa: - Nech sa páči, tanieriky, vidličky, lyžičky. Aj vy hrnce. Prichystajte si uši. Áno uši, pretože kuchynské hrnce sú ako chlapci. Stále majú niečo za ušami. Keď je všetko okúpané, osušené a ligotavo sa jagá na mieste - má naša mama v kuchyni, nuž áno, len sa dobre prizrite - má tam modré z neba!"

Takýchto vynálezov má pani Friedová koľko len chcete.Veď celý svoj život prežíva ako poetka, prozaička, autorka televíznych a rozhlasových seriálov pre deti. Narodila sa v Zdounkách pri Kroměřiži. V Bratislave žije od roku 1950.Vystriedala rôzne povolania od robotníčky, cez úradníčku, vychovávateľku. Pracovala v Sociologickom ústave SAV, bola redaktorkou, neskôr zastupujúcou šéfredaktorkou časopisu Zornička. Od roku 1981 sa venuje literárnej tvorbe profesionálne. Jej tvorba je svieža a plná už spomínanej fantázie a humoru. Medzi známe tituly patrí: Petrík a rúžový skútrik, Mášenka a päť domácich škriatkov, Každý lieta inakšie, Rozprávky s podkovičkami.

Pani Friedová miluje prírodu, človeka, ale aj zvieratká. Radosť jej popri deťoch robí jej verný spoločník, krásny huňatý čierny kocúrik. Určite odpozoroval od pani Friedovej jej večný optimizmus a radosť zo života. Aj on je veselý, skáče, hrá sa, no je aj prítulný. Určite pozná aj on niektoré z vynálezov svojej panej. Veď povedzte, nenalepia sa aj na takého kocúra vynálezy? Keď ho pozorujete, určite prídete na to, že aj taký kocúr má fanáziu, len o tom nevie. Nuž čo, všetci sa radi zasnívame a predstavujeme ako by to mohlo byť keby...A práve tu začína fantázia.

Pani Friedová, na čo si najradšej spomínate? Odpoveď: "Na tri záhrady" Otázka:" A na ktoré prosím?" Odpoveď: " Na prvú, čo bola v moravskom mestečku. Na druhú, čo bola u starej mamy. A na tretiu - ktorá ešte je."  Otázka: "Kde?" Odpoveď: "No predsa doma! U mojej sivej mamy a sivého otca! Sú v nej ruže, ríbezle, krtkovia a hlúpe sliepky. Hneď si beriem kufrík a už tam bežím na pár chvíľ."

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 11.12.2006 / 11.12.2006
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa