Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Blog mmb > Rok v meste > Kvetná nedeľa 1919

 

Kvetná nedeľa 1919

zakladne logo
Kvetná nedeľa je pohyblivý kresťanský sviatok, ktorý pripadá na nedeľu pred Veľkou nocou. Podľa Biblie pripomína slávnostný príchod Ježiša do Jeruzalemu. Kresťanský sviatok sa nezadržateľne blíži a kresťania na celej Zemi si ho v tomto roku pripomenú už túto nedeľu,
28. marca 2021.
V tejto súvislosti vám ponúkame historické udalosti a pohľad na slávenie Kvetnej nedele
13. apríla 1919 vo Vajnoroch. Zapísala sa do dejín aj v súvislosti s oslavou novej štátnej moci
v roku 1919, po pripojení Bratislavy k Československu.
 

 
 

Kvetná nedeľa 1919 / PhDr. Elena Kurincová 


blog

Významné udalosti: kresťanský sviatok, tradičné ľudové zvyky a oslavu novej štátnej moci súčasne zachytila kamera, ale aj fotoaparát Kvetnú nedeľu 1919 vo Vajnoroch.

Po vzniku Československa sídlila od februára 1919 v Bratislave dočasná vláda pre Slovensko – ministerstvo s plnou mocou pre Slovensko na čele s Vavrom Šrobárom. Jej členovia a pozvaní hostia (zástupcovia dohodových mocností) sa rozhodli zúčastniť na svojráznej slávnosti „chodenia s lésolou“ vo Vajnoroch. Pravdepodobne iniciátorom tohto pozoruhodného „zájazdu vlády“ bol  kňaz, publicista, poslanec bývalého uhorského snemu a v roku 1919 poslanec revolučného Národného zhromaždenia novej republiky – Ferdiš Juriga (1874 - 1950). Blízky vzťah k Vajnorčanom nadobudol počas trinásť ročného pôsobenia ako správca ich farnosti v rokoch 1905 - 1918.

F. Juriga sprevádzal  vo Vajnoroch  najvýznamnejších hostí: ministra s plnou mocou pre správu Slovenska Vavra Šrobára a veliteľa československého vojska na Slovensku generála Luigi G. Piccione. Privítal ich miestny farár Jozef Kostka.

Skupiny krojovaných vajnorských dievčat predviedli návštevníkom ukážku z jarného zvykoslovia tzv. kiselicu – vynášanie figuríny, ktorá symbolizovala  zimu /smrť a donášanie leta ako nového života tzv. lésolu. Poobede počas Kvetnej nedele s ňou chodili dievčatá po dedine.

Bola to mohutná vŕbová haluz, niekedy aj stromček, ozdobená stuhami, papierovými a slamenými retiazkami, figúrkami vtáčikov z papiera a „víduškov“ vyfúknutých vajíčok. Bola symbolom jari a prebúdzajúceho sa života v prírode.

Fotograf Emanuel Procházka pozoruhodne spojil na fotografiách osobitný prejav zvykoslovia a oslavu novej štátnosti. V zbierkach Múzea mesta Bratislavy sa okrem sady fotografií, ktoré zdokumentovali túto návštevu. Zachoval sa aj obrázok ukážky ozdoby lesoly – papierová  holubička.   

 

 

Kvetná nedeľa 1919

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 23.3.2021 / 26.3.2021
 

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Rok v meste
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa