Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Blog mmb > Predmety z histórie > Kreslo mešťanostu

 

Kreslo mešťanostu

Blog mmb
V roku 1867 mestská rada odkúpila od grófa Apponyiho palác pre účely magistrátu. Na prvom poschodí zariadila veľkú miestnosť ako zasadačku a vedľa nej pracovňu mešťanostu. Priestory, ktoré dnes pripomínajú už len fotografie, využíval magistrát do roku 1912, kedy sa zasadania a sídlo mešťanostu presťahovali do Primaciálneho paláca.
 

 
 

Kreslo mešťanostu / Marta Janovíčková

V zbierkach múzea sa nachádza časť sedacieho nábytku zo zariadenia veľkej sály v Apponyiho paláci a fotografie zachytávajú tento interiér. V roku 1867 totiž Mestská rada palác odkúpila od grófa Apponyiho za účelom jeho využívania magistrátom. Na prvom poschodí zariadili veľkú miestnosť ako zasadačku a vedľa nej pracovňu mešťanostu. Priestory prestali využívať po roku 1912 po ukončení prístavby Starej radnice, kedy svoje zasadania a sídlo mešťanostu presunuli do Primaciálneho paláca.   

Na fotografii z roku 1902 vidíme pohľad do zasadacej miestnosti Mestskej rady, okolo dlhého stola sú usporiadané masívne stoličky v strede s kreslom pre mešťanostu, ktorým bol v tomto období Tivadar Brolly. Nie je známe, ako a kedy sa časť zariadenia dostala do múzea. Pravdepodobne sa tak stalo až okolo roku 1960 pri vyraďovaní kancelárskeho nábytku, vtedy sa sem dostalo aj niekoľko historických stolov a stoličiek s označením Ústredný národný výbor. S torzálneho stavu viacerých kusov sa podarilo skompletizovať šesť stoličiek a kreslo. Reprezentačný nábytok v štýle historizmu bol vyrobený pravdepodobne vo Viedni. Na niektorých kusoch sa zachovalo pôvodné čalúnenie operadiel z čiernej kože s plastickým štylizovaným rastlinným vzorom, sedadlá a časť operadiel boli v dôsledku ich používania neskôr prečalúnené novou kožou. V súčasnosti je kompletne zreštaurované kreslo, na stoličkách prebiehajú ukončievajúce práce. 

Blog mmb

Zasadacia sieň mestskej rady v Apponyiho paláci, 1902 , fotoateliér Strelisky 1902, © MMB


 

Kreslo mešťanostu

 
Kontakt: Mgr. Marta Janovíčková
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 9.5.2020 / 9.5.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa