Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Blog mmb > Predmety z histórie > Kazeta s terčovými pištoľami od puškárskeho majstra Friedricha Tugenda

 

Blog mmb/Kazeta s terčovými pištoľami od puškárskeho majstra Friedricha Tugenda

zakladne logo
Mladý historik nášho múzea Adam Rada pripravil zaujímavé informácie. V zbierkovom fonde Múzea mesta Bratislavy sa medzi zbraňami nachádza aj jedno z diel puškárskeho majstra Friedricha Tugenda, ktoré nie je zbraňou.
 

 
 

Kazeta s terčovými pištoľami od puškárskeho majstra Friedricha Tugenda / Adam Rada

V zbierkovom fonde Múzea mesta Bratislavy sa medzi zbraňami nachádza aj unikátna kazeta z diel puškárskeho majstra Friedricha Tugenda. Pôsobil v Bratislave v rokoch 1799 - 1839. V archívnych prameňoch sa o ňom zachovala informácia, ktorá v kontexte jeho práce pôsobí bizarne. Friedrich Tugend spolu s tromi ďalšími bol údajne v roku 1809 počas napoleonských vojen popravený Francúzmi za to, že pašovali zbrane pre rakúsku armádu. Tento údaj však nie je pravdivý, pretože pod jeho menom sa zachovali zbrane s novými, perkusnými zámkami, ktoré sa začali šíriť až po skončení napoleonských vojen. Prvý učeň sa u Tugenda začal učiť už v roku 1805, záznam o poslednom je z roku 1834. Celkovo sa u neho vyučilo osem učňov, medzi nimi v rokoch 1811 – 1815 aj jeho syn Ignatius. Friedrich Tugend v roku 1816 zastával funkciu cechmajstra cechu puškárov.

Blog mmb

Samotným produktom je kazeta, ktorá obsahuje dvojicu terčových pištolí aj s kompletným príslušenstvom. Kazeta s rozmermi 50x18 cm je vyrobená z čerešňového dreva. Má dva mosadzné zámky a vzadu tri pánty. Vnútri sa okrem páru pištolí nachádza aj celé príslušenstvo. Tvorí ho drevená prachovnica, potiahnutá kožou a s mosadzným ústím, dvojica drevených nabijakov s kovovým kovaním, železné kliešte na odlievanie guliek, jednoduchý skrutkovač, kovová pomôcka na zachytenie pružiny kohútika a železná odmerka na pušný prach.

Blog mmb

Kompletný obsah kazety, © MMB

Múzeum túto kazetu získalo 22. 8. 1935 kúpou za 130 československých korún od firmy Kohn.

Blog mmb

Signatúra terčových pištolí, © MMB

Blog mmb

Blog mmb

Prachovnica, pomôcka na zachytenie pružiny a nabijaky, © MMB


Skrutkovač, odmerka na pušný prach a kliešte na odlievanie guliek,    © MMB 
Kontakt: Mgr. Adam Rada PhD.
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 2.11.2020 / 2.11.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa