Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Juraj Sarvaš

Juraj Sarvaš
Významný herec, vysokoškolský pedagóg spomína na 50. roky
 

 
 
Juraj Sarvaš 

Zastavenie ôsme: Juraj Sarvaš

herec, vysokoškolský pedagóg, predstaviteľ umeleckého prednesu

 

Pri mene Juraj Sarvaš, sa nám v mysliach vybaví nezabudnuteľná "Chvíľka poézie"  v nedeľu večer, ktorá navodzovala kľud a harmóniu pred hektickým pondelkovým ránom. Zážitky  z chvíľky poézie majú predovšetkým terajší dospelí v produktívnom veku a súčasní dôchodcovia.  Ale aj pre tieto generácie je to už len nenávratná nostalgia.

Juraj Sarvaš sa narodil v Radvani, ktorá je dnes už súčasťou Banskej Bystrice. V roku 1955 absolvoval VŠMU v Bratislave. Ako mladý herec nastúpil do DJGT vo Zvolene. Od roku 1961 je členom činohry SND. Pôsobí po celý život aj ako pedagóg napríklad na  Hudobnej fakulte VŠVU a na dramatickom  odbore ĽŠU v Bratislave. V divadle vytvoril desiatky charakterových typologických postáv. Hereckým naturelom, impozantným mužným zjavom a príjemne zafarbeným, melodickým hlasom bol výrazným predstaviteľom rozmanitých typov mladých mužov v súčasnom i klasickom repertoári divadiel. Vžíval sa do svojich hereckých rolí, čím sám seba obohacoval, ale zároveň vždy akoby vydal časť seba pre iných. V tom je podstata herectva, ktorú môže človek robiť len naozaj a úprimne rád, pretože vnímaví diváci odhalia každú povrchnosť. Herec musí presvedčiť na javisku, že v tej jedinečnej chvíli nie je  Jurajom  Sarvašom, ale je práve Adamom  Vilikovičom  v hre Pozor na anjelov.  A to je jedinečnosť herca a samozrejme aj Juraja Sarvaša. Popri divadle pôsobil vo filme,  televíznych inscenáciách, v rozhlase, je autorom scenárov, účinkujúcim režisérom v rámci mnohých kultúrno-spoločenských podujatí.

Juraj Sarvaš je však predovšetkým človek bez akejkoľvek náladovosti. Je osobnosťou, ktorá si nepotrpí na svoju osobu a pristupuje k životu s chuťou a optimizmom. Dokáže sa zapáliť pre dobrú vec. Miluje svoju vlasť a dáva to najavo príznačným umeleckým prednesom, ktorý vyzdvihuje človeka, prírodu a ľudskosť ako základný princíp existencie na Zemi. 

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 18.12.2006 / 18.12.2006
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa