Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Ján Nepomucký - Svätec strednej Európy

Ján Nepomucký
Hlavné mesto SR Bratislava
Múzeum mesta Bratislavy
České centrum
Stará radnica, 23. február - 1. apríl 2007
 

 
 
 

Jan NepomuckyJán Nepomucký - svätec strednej Európy

Východiskom bratislavskej výstavy prác viac ako tridsiatky súčasných stredoeurópskych umelcov inšpirovaných osobnosťou Jana Nepomuckého sa stalo medzinárodné maliarske sympózium „Sanctus Ioannes Nepomucenna Medioeuropeansis“, ktoré sa uskutočnilo v rokoch 1999–2004 v cisterciáckom kláštore v západočeskom mestečku Plasy. Účastníci sympózia vychádzali z historických súvislostí aj z legendy spojenej s osudom slávneho mučeníka.

Prvá časť európskeho vedeckého a umeleckého projektu Sanctus Ioannes Nepomucenna Medioeuropaensis sa uskutočnila v rokoch 1999 až 2004 ako permanentné medzinárodné sympózium umelcov v Plasoch (ČR). Zúčastnilo sa ho 40 umelcov z Česka, Slovenska, Poľska, Rakúska, Maďarska, Talianska, Francúzska, Nemecka, Švédska, Veľkej Británie, Bosny-Hercegoviny a Kanady, ktorí vytvorili 54 obrazov vo formátoch 2 x 2 m a 2 x 3 m.

Druhú časť projektu tvoria výstavy. Doposiaľ sa uskutočnilo viac než 18 veľkých prehliadok týchto prác v Rakúsku, Nemecku, Českej republike, Taliansku, Belgicku, Španielsku, Poľsku a Chorvátsku. Zámerom umeleckých výstav je vizuálna konfrontácia návštevníkov s témou a vzbudenie ich záujmu o myšlienku novej strednej Európy. Slovenská výstava je po prezentáciách v Rakúsku, Nemecku, Českej republike, Taliansku, Belgicku, Španielsku, Poľsku a Chorvátsku už devätnástou v poradí. Rovnako ako tie predchádzajúce pripomína, že nová Európa nepotrebuje len úspešné hospodárstvo, ale aj spoločnú kultúrnu a duchovnú orientáciu. Podľa jedného z kurátorov výstavy, Aldemara Schiffkorna, je stredná Európa viac kultúrnym a duchovným než geopolitickým priestorom. Leží práve tam, kde poznajú a uctievajú Jana Nepomuckého.

Jan Nepomucký patrí medzi najslávnejších Čechov všetkých čias. Narodil sa medzi rokmi 1340–1350 v Pomuku v juhozápadných Čechách. V Prahe a v Padove študoval právo a teológiu. Od roku 1389 pôsobil ako generálny vikár pražskej arcidiecézy. Nepriazeň u kráľa Václava IV. zapríčinená postojmi v spore medzi arcibiskupom Janom z Jenštejna a kráľom, ako aj údajné odmietnutie vyzradenia spovedného tajomstva vyústili v nasledujúcom roku v jeho mučenícku smrť. Mŕtve telo Jana Nepomuckého hodili do Vltavy z Karlovho mostu. Zvyk zobrazovať tohto svätca s piatimi hviezdami okolo hlavy súvisí s legendou, podľa ktorej rybári našli jeho telo pomocou piatich hviezd. Ďalšími atribútmi Nepomuckého sú kríž, palmová vetvička, mučeníkov jazyk, niekedy vztýčený ukazovák pravej ruky pred perami. Je patrónom právnikov, ochrancom mostov a vôd, symbolom mlčanlivosti, spoľahlivosti a odvahy. Uctievanie Jana Nepomuckého sa rozšírilo po tridsaťročnej vojne v období protireformácie a rekatolizácie. K jeho kanonizácii prispelo i otvorenie hrobu v roku 1719, kde podľa povesti našli jeho neporušený jazyk ako dôkaz jeho mlčanlivosti – odmietol vraj prezradiť spovedné tajomstvo kráľovnej Žofie. (Ako sa však ukázalo pri vedeckom skúmaní jeho pozostatkov, údajný jazyk bol kúskom mozgovej hmoty.) Po svätorečení Jana Nepomuckého v roku 1729 vzniklo množstvo jeho sôch po celej strednej Európe.

Výstavu pripravili: Hlavné mesto SR Bratislava, Múzeum mesta Bratislavy, Úrad pre kultúrne vzťahy so zahraničím spolkovej republiky Horné Rakúsko, České centrum, Kultúrny inštitút Maďarskej republiky, Poľský inštitút, Rakúske kultúrne fórum.

 

 

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 14.2.2007 / 14.2.2007
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa