Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Ján Beňo

Spisovateľ spomína ako začal písať
a aké dôležité je poznať históriu a svoje korene
 

 
 
Ján Beňo

Zastavenie piate: 05. december 2006, začiatok o 10.00 h v Starej radnici  

Ján Beňo, spisovateľ 

"Pred mojím literárnym písaním bolo slohovanie. Lenže nie celkom obyčajné. Mali sme výbornú profesorku slovenčiny pani Štanclovú a ona nás pri povinných školských slohových prácach viedla k tomu, aby sme písali o tom, čo sme zažili, videli a skúsili. Rozprávanie, opis, príbeh, nijaká nuda. Najlepšie práce sa potom čítali pred triedou..."

Spomienky spisovateľa Jána Beňa na svoje prvotiny sú také dojímavé. Človek si ani neuvedomuje, prečo sa niektorým činnostiam venuje radšej a iné nemá v obľube. Aká prostá náhoda stačí, aby sa človek stal uznávaným spisovateľom, akým pán Beňo je.

Vďaka čaru učiteľky slovenčiny sa  z nenápadného žiaka píšuceho svoje detské príbehy na hodine slovenčiny stal prozaik, publicista, televízny a rozhlasový dramatik, prekladateľ. Narodil sa v Slatinke, žije v Bratislave. Po skončení gymnázia vo Zvolene študoval na FFUK v Bratislave. Bol redaktorom mládežou obľúbeného denníka Smena. Pôsobil ako redaktor a vedúci redaktor erudovaného literárnodramatického časopisu Romboid. Neskôr bol šéfredaktorom vydavateľstva Slovenský spisovateľ a pracoval na Ministersve kultúry Slovenskej republiky. Z jeho bohatej pracovnej aj literárnej činnosti sa dá vytvoriť reťaz kľúčových slov, ktoré vystihujú jeho osobnosť. 

Pracovitosť je tým prvým kľúčovým slovom vystihujúcim osobnosť. Rozsah jeho pracovného a literárneho zanietenia by stačil na niekoľko životov.

Ďalším ohnivkom reťaze je určite tvorivosť, ktorú odhalil v literárnej tvorbe pre deti od päť do pätnásť rokov. 

Fantázia je ukrytá v každom jeho diele. Humor a radosť zo života, tá je vlastná každému spisovateľovi, ktorý sa prihovára najmladšej generácií človečenstva.

Ján Beňo obhájil svoju radosť zo života vydaním svojej prvotiny pod názvom Každý deň narodeniny: " Vyjadrovala moje vtedajšie pocity, že každý deň, ktorého sa dožije , je pre človeka nový a vzácny a má ho naplno využiť." Okrem tvorby pre deti sa venoval aj literatúre pre dospelých: Kým príde veľryba, Dobrodinec, Maslo v hlave, Kolotoč. Knihy pribúdali a v nich aj jeho nespokojnosť, s tým čo prežíval. Pod uvedenými vplyvmi sa do jeho tvorby dostávala satira, kritický a absurdný tón. K najznámejším detským knihám patrí: Jeden granát pre psa, Sneh je môj kamarát, Naučil som sa mlčať, Lietajúci slimák.

Pre dospelých pripravuje Ján Beňo knihu Posledný svedok. Ako sám hovorí: "Nie je to veľmi veselé čítanie, ale či je život okolo nás len veselý? Čo myslíte?"

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 6.12.2006 / 6.12.2006
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa