Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Eva Hyrossová

Učiteľka na 1. stupni základných škôl
spomína na svoju mladosť za katedrou
 

 
 
Eva Hyrossová

Zastavenie tretie: 21. november 2006, začiatok o 10.00 h v Starej radnici  

Eva Hyrossová, učiteľka  

Učiteľka Eva Hyrossová upísala svoj život deťom, katedre a bielej kriede. Kľúčové slová za sebou skrývajú príbehy detí, ktoré sa prelínajú so životom školy a patria k sebe. Nájsť mieru citlivosti a dobroty s prísnosťou, to je najväčšie umenie učiteľa. Určite vie o tom svoje aj pani Hyrossová.

Absolvovala Pedagogickú školu s maturitou pre ročníky 1 - 5. V roku 1956 pred ukončením štúdia podpísala pridelenú umiestnenku do okresu Šamorín, kde vyučovala slovenský jazyk na maďarskej škole vo Štvrtku na Ostrove na 2. stupni OZŠ. Po krátkych prestávkach, keď sa venovala svojim dvom malým deťom, opäť nastupuje v roku 1959 učiť v Bratislave na základných školách, medzi iným aj na nemocničnej škole. Po zmene režimu pôsobila na cirkevnej Základenej škole Matky Alexie. Jej dlhoročná a záslužná práca bola odmenená. Ministerstvom školstva SR  jej bola udelená Pamätná medaila J. A. Komenského za obetavú prácu.

Po celý život vykonávala mravenčiu prácu a krok za krokom napĺňala mysle najmenších žiakov základnými vedomosťami. Svedčí to o jej veľkej trpezlivosti. Láskavý úsmev, ktorý si zachovala aj v súčasnosti, skrýval pred žiakmi jej pocity, starosti. Učiteľ je tak trochu herec, pretože svoje skutočné predstavenie za katedrou musí odohrať a repríza neexistuje. Každá vyučovacia hodina je jedinečná. Žiaka treba upútať a vytvoriť si s ním dôveru a niekedy nielen učiť, ale aj vypočuť a pomôcť. A práve tu je skrytá veľkorysosť pani učiteľky Hyrossovej, ktorá patrí bez pochyby medzi osobnosti obyčajného každodenného života bez pozlátky slávy. 

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 6.12.2006 / 6.12.2006
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa