Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Doba noblesy 20. - 30. roky v Bratislave

Doba noblesy
Autorky výstavy: Mgr. Marta Janovíčková, PhDr. Elena Kurincová
 

 
 

 

 

Doba noblesy

Po vzniku Československej republiky nastali zmeny v  štruktúre mestskej spoločnosti. Došlo k odchodu viacerých maďarských a nemeckých príslušníkov ekonomicky silnej vrstvy a začala  sa formovať skupina domácej buržoázie a inteligencie. Táto aj napriek všeobecne silne zakorenenému konzervativizmu mala záujem o moderné výdobytky vedy a techniky, s čím súviselo aj formovanie jej umeleckého vkusu a názoru na životný štýl. Modernosť sa stala symbolom nielen vyššej  ale aj strednej vrstvy mestskej spoločnosti. 

Nositeľmi pokrokových myšlienok modernizmu sa stali architekti, stavby ktorých začali meniť tvár Bratislavy. Vedľa verejných budov, víl, bytových domov sa začalo aj s výstavbou malobytových komplexov pre široké vrstvy obyvateľstva. Architekti v duchu funkcionalizmu vytvárali obytné priestory plné vzduchu a svetla s využitím technických vymožeností a rešpektujúcich zásady hygieny.

 

V 20. a 30. rokoch v zariadení interiéru existovali vedľa seba dva štýly. Art deco, elegantný sloh  hľadajúci inšpiráciu v štýloch 18. storočia a moderný smer funkcionalizmus, oslobodený od zdobnosti, priznávajúci konštrukciu a materiál. Návrhy praktických tvarov nábytku sa stali prototypom vhodným na sériovú výrobu využívajúcu okrem dreva aj sklo a trubkovú oceľ.

Moderná doba skrátila ženám vlasy i sukne, spoločnosť začala chodiť na výlety, módni návrhári vedľa elegantných odevov do spoločnosti vytvárali aj oblečenie vhodné na trávenie voľného času spojeného so športom. V spoločnosti však stále ešte prežíval duch meštianstva a tradicionalizmu v ponímaní spoločenského postavenia a konvencií a tomu zodpovedal aj spôsob života a zariadenie domácnosti.

 

Výstava je ukážkou životného štýlu vyššej strednej vrstvy obyvateľstva, ktorú tvorili rodiny napr. lekárov, advokátov, vyšších úradníkov či stredoškolských učiteľov. Približuje v širokom zábere dvoch desaťročí  zariadenie a vybavenie  bytu ( predizba, „špajza“, kuchyňa, jedáleň, pracovňa,  spálňa). V prechodnom priestore chodby sa pokúša o atmosféru každodennosti v uliciach a na námestiach v centre mesta.  Záverečný výstavný priestor je venovaný  prezentácii trávenia voľného času  v rodine a na verejnosti. Cieľom  výstavy je prostredníctvom zbierkových predmetov, výtvarných diel a  fotografií  predstaviť obdobie, o ktorom sa zvykne hovoriť ako o dobe noblesy a elegancie.

Exponáty pochádzajú zo zbierok Múzea mesta Bratislavy, Galérie mesta Bratislavy a zo súkromného majetku.

 

 

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 12.4.2007 / 23.1.2008
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa