Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Blog mmb > Predmety z histórie > Cukornička Anny Jesenskej

 

Cukornička Anny Jesenskej

zakladne logo
Súčasťou zariadenia domácnosti manželov Janka a Anny Jesenských, ktoré sa nachádza v Múzeu mesta Bratislavy, je i cukornička v tvare hladkej kazety, ktorú okrem dekoratívnych nožičiek zdobí iba monogram AB na veku.
 

 
 

Cukornička Anny Jesenskej / Daniel Hupko

Súčasťou zariadenia domácnosti manželov Janka a Anny Jesenských, ktoré sa nachádza v Múzeu mesta Bratislavy, je i cukornička v tvare hladkej kazety so zaoblenými hranami a rohmi na nôžkach s florálnym motívom. 

Blog mmb

Cukornička, celkový pohľad po otvorení. © MMB, foto: Ľudmila Mišurová

Elegantný kus vyrobený zo striebra v továrni Sandrik v Dolných Hámroch, ktorý okrem dekoratívnych nožičiek zdobí iba monogram AB na veku. Odkazuje na iniciály Anny Bottovej (1889 – 1961), ktorá sa 31. júla 1909 v Revúcej vydala za Janka Jesenského. Prepletené písmená monogramu sú jediný prvok, ktorý svojím tvaroslovím odkazuje na secesiu ako posledný univerzálny umelecký sloh.

Blog mmb

Monogram na veku cukorničke, detail. © MMB, foto: Ľudmila Mišurová

Cukornička bola súčasťou Anninej výbavy, ktorú tvorili predmety dennej potreby – okrem cukorničky sa z nej dodnes zachovalo ešte niekoľko uterákov a dva damaskové jedálenské obrúsky, všetky tiež s monogramom AB. Určite súčasťou jej výbavy boli tieto predmety pôvodne vo väčšom počte, doplnené ďalšími vecami – napr. posteľnou bielizňou, obrusmi, dečkami a stolovacím náčiním. Boli to predmety na každodenné používanie, ktoré boli zároveň svedectvom o úrovni nevesty a jej rodiny, ktorá chcela zabezpečiť, aby v novej rodine, ktorú sobášom zakladala, žila na rovnakej spoločenskej úrovni ako v rodičovskom dome.


 
Kontakt: PhDr. Daniel vvvvv Hupko, PhD.
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 8.6.2020 / 8.6.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa