Cesta: Titulka > Blog mmb > Príbehy z histórie > Človeče nehnevaj sa
Človeče nehnevaj sa / Marta Janovíčková
V súčasnej situácii, kedy trávime doma s deťmi viacej času, možno siahneme aj po klasickej spoločenskej hre Človeče nehnevaj sa. Poznáme ju snáď všetci a aj z vlastnej skúsenosti chápeme význam jej názvu. Keďže jej výrobca sídli v Čechách tak na Slovensku ju poznáme pod názvom Člověče nezlob se, prípadne pod skratkou Človeče.
Možno viete, možno neviete, kto hru vymyslel a odkedy ju bolo možné bežne kúpiť v obchode a zabaviť sa alebo rozhnevať pri jej hraní. Pre tých, ktorí to nevedia si spravíme malú exkurziu do histórie. Hra má svoj pôvod v indickej hre Pačísí známej už v 7. storočí, ktorá sa najskôr dostala do Španielska, kde ju pomenovali Parchis a postupne upadla do zabudnutia. Koncom 19. storočia hru objavili v Indii Angličania a dali si ju patentovať v roku 1896 pod názvom Ludo s pravidlami podobnými ako má dnešné človeče. Touto hrou sa inšpiroval už pred rokom 1910 Nemec Josef Friedrich Schmidt, ktorý ju v roku 1914, krátko pred prvou svetovou vojnou vydal pod názvom Mensch, ärgere dich nicht (Človeče nehnevaj sa) a pričinil sa o jej rozšírenie nielen v Európe ale aj v Spojených štátoch amerických. Vo viacerých krajinách dostala iné lokálne pomenovanie. Po roku 1930 stala veľmi obľúbená aj v Československu a vyrábali ju pod názvom Člověče, nezlob se. Z dobových novín sa však dozvedáme, že v kníhkupectvách Čiech a Moravy sa predávala hra pod týmto názvom už v roku 1882 ako „rozmarná hra pro veselé kruhy dam a pánů ”. Pravidlá hry sa od roku 1914 nemenili.
Mensch, ärgere dich nicht, original
Spiel , Josef Friedrich Schmidt Mníchov, Nemecko, 1925-1930, pôvodná krabička s hracím plánom a s návodom hry, © MMB,
foto Sylvia Sternmüllerová
Člověče nezlob se, TOFA, národní podnik Semily, Československo, varianta hry vyrábanej od konca 50. rokov 20. storočia, © MMB, foto Sylvia Sternmüllerová
Člověče nezlob se, TOFA,
národní podnik Semily, Československo,
výtvarné stvárnenie hry z druhej polovice 60. rokov 20. storočia, © MMB,
foto Sylvia Sternmüllerová
Zobraziť vyhľadávací formulár »