Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Akvizícia súboru kresieb sochára A. Fleischmanna (1896 – 1990)

Múzeum A. Fleischmanna
V marci 2020 uplynulo 30 rokov od úmrtia bratislavského rodáka sochára Arthura Fleischmanna (1896 – 1990). Výber z jeho bohatej tvorby od roku 2002 prezentujeme v Múzeu Arthura Fleischmanna na Bielej 6. V roku 2019 sme kolekciu jeho diel rozšírili o 34 autorových kresieb, ktoré venovala umelcova rodina v Londýne.
 

 
 

Akvizícia súboru kresieb sochára A. Fleischmanna (1896 – 1990)

Zuzana Francová


V marci 2020 uplynulo 30 rokov od úmrtia bratislavského rodáka sochára Arthura Fleischmanna (1896 – 1990). Výber z jeho bohatej tvorby od roku 2002 prezentujeme v našej špecializovanej expozícii – Múzeu A. Fleischmanna na Bielej 6. V roku 2019 sa nám podarilo kolekciu Fleischmannových diel v našom múzeu rozšíriť spolu o 35 kusov. Okrem mramorového portrétu maďarského básnika Endre Adyho z roku 1936  sme nadobudli aj kolekciu 34 autorových kresieb, ktoré nám venovala umelcova rodina v Londýne.
Kresby drobných rozmerov (až na jednu výnimku do formátu A4) pochádzajú z rokov 1957 až 1975. Ide o skice, prípravné kresby a štúdie, ktoré často vznikli ako návrhy pre nerealizované diela. Sú vytvorené rôznymi technikami: ceruzou, farebnými pastelkami, perom, fixkami či akvarelom ; vo viacerých prípadoch ide o obojstranné kresby. Medzi najstaršími kresbami súboru nájdeme dve prípravné štúdie na plexisklový panel ako súčasť monumentálneho diela Vzkriesený Kristus vytvoreného pre Vatikánsky pavilón na svetovej výstave EXPO v Bruseli v roku 1958. S objednávkami pre rímsko-katolícku cirkev súvisí prípravná kresba portrétnej busty kardinála a westminsterského arcibiskupa Williama Godfreya (1889 – 1963) z roku 1959, skupina skíc pre portrétnu bustu pápeža Jána XXIII., zrejme zhotovená počas privátnej audiencie vo Vatikáne v roku 1960, skice biskupskej berly, pravdepodobne pre emeritného biskupa v Leedse Gordona Wheelera z roku 1961 a tiež skica Ukrižovaného viažuca sa rovnomennému dielu realizovanému pre Kostol sv. Karola Boromejského na Ogle Street v Londýne (1974). Pôvabná je kresba s motívom Adama a Evy v raji vytvorená ako návrh na vitráž v roku 1960.

Akvizícia súbor kresieb sochára A. Fleischmanna (
Adam a Eva v rajskej záhrade - prípravná skica pre nerealizovaný mozaikový panel,  kresba perom, farebnými ceruzami a akvarel na papieri, 1960. Autor skenov: Marta Bukovčáková

Z konca 60. a prvej polovice 70. rokov pochádza niekoľko náčrtov rôznych abstraktných objektov a tzv. „vodných sôch“ (fontán). Z nich je najzaujímavejšia farebná prípravná štúdia fontány Harmónia a pokrok, realizovanej pre britský pavilón na svetovej výstave EXPO  v japonskej Osake v roku 1970, ktorej patrí primát prvej veľkorozmernej plexisklovej fontány.
Šesť kresieb predstavuje rôzne varianty návrhov na nerealizované logo pre National Coal Board z roku 1964.
Kolekcia obsahuje tiež dve kresby s návrhmi na znamenia zverokruhu vytvorené pre stôl s týmito motívmi (jeden takýto stôl je vystavený v múzeu). Raritou sú miniatúrne kresby s motívom symbolov zverokruhu, určené zrejme ako nerealizované návrhy na manžetové gombíky.
S umelcovou privátnou sférou súvisí skica pre veľkú nerealizovanú mozaiku s názvom Joy a Dominique, zachytávajúca sochárovu manželku a malého synčeka (1962).

Akvizícia súbor kresieb sochára A. Fleischmanna (

Návrhy na sošky z veľkonočných vajíčok (Easter Egg Shell), kresba ceruzou a akvarel na papieri, 1958. Autor skenov: Marta Bukovčáková

Fleischmannov osobitý zmysel pre humor sa prejavuje na dvoch kresbách s návrhmi na hračky s figurálnymi a zvieracími motívmi, ako aj v akvarelovej kresbe návrhu na sošky z veľkonočných vajíčok (Easter Egg Shell) z roku 1958. Umelec vytvoril niekoľko takýchto bizarných objektov ako maľovaných asambláží zo skutočných vajec a papiera.
Blog mmb

Návrhy na sošky z veľkonočných vajíčok (Easter Egg Shell), kresba ceruzou a akvarel na papieri, 1958. Autor skenov: Marta Bukovčáková


Kresby nám predstavujú doteraz nepoznaný rozmer Fleischmannovej umeleckej osobnosti, približujú jeho kresliarsku bravúru a pohotovosť. V snahe zachytiť momentálny nápad, siahal často po použitých obálkach a zapĺňal na nich takmer každú voľnú plochu.

 

Akvizícia súbor kresieb sochára A. Fleischmanna (1896 – 1990)

 
Kontakt: Mgr. Zuzana Francová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 20.4.2020 / 26.4.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa