Akvizícia čestnej ceny z prešporských jazdeckých pretekov v roku 1898
Zuzana Francová
V roku 2020 sa Múzeu mesta Bratislavy podarilo do zbierok zakúpiť unikátny artefakt - čestnú cenu (Ehrenpreis) z jazdeckých pretekov konaných v Prešporku v roku 1898. Túto mimoriadnu akvizíciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner projektu.
Jazdecká cena je zhotovená v kombinácii dvoch materiálov: liateho striebra a dreva s lesklou čiernou povrchovou úpravou. Na drevenom podstavci s plastickými detailmi vegetácie je upevnená strieborná plastika jazdca na vzpínajúcom sa koni a s bičíkom v ruke. Predstavuje uhorského pastiera koní, označovaného ako „csikós“. Na prednej strane podstavca sa v ozdobnej striebornej kartuši nachádza gravírovaný nemecký text: EHRENPREIS SEINER KAISERLICHEN UND KÖNIGLICHEN APOSTOLISCHEN MAJESTÄT FÜR DEN OEDENBURGER OFFIZIERS RENN-VEREIN. (V slovenskom preklade: čestná cena jeho cisárskeho a kráľovského apoštolského veličenstva pre sopronský dôstojnícky jazdecký spolok.)
Čestná cena, striebro,
drevený podstavec, 1898 – celokz pravej strany, foto: Sylvia Sternmüllerová, © MMB
Na zadnej strane podstavca je v ozdobnej kartuši nápis: PRESSBURG 1898. Predmet spolu s podstavcom meria 44 cm, samotná plastika má výšku 27 cm, šírku 20 cm a hĺbku 9,8 cm, rozmery dreveného podstavca sú 30,2 x 19,6 cm.
Čestná cena, striebro,
drevený podstavec, 1898 – celok z ľavej strany, foto: Sylvia Sternmüllerová, © MMB
Sopronský dôstojnícky jazdecký spolok prežíval v 90. rokoch 19. storočia obdobie svojho vzostupu. Jeho čestným predsedom bol od roku 1893 arcivojvoda Otto (1865 – 1906), synovec cisára Františka Jozefa I. S tým zrejme súvisí aj fakt, že panovník i viacerí členovia habsburskej dynastie sopronskému spolku na jeho jazdecké preteky pravidelne poskytovali honosné čestné ceny a veľkorysé finančné príspevky. Od roku 1897 sa časť spolkových pretekov začala konať v Prešporku, resp. na dostihovej dráhe v Petržalke.
V roku 1898 sa z troch jazdeckých dní dva dni konali dostihy v Soproni a jeden deň v Prešporku, kde k najdôležitejším pretekom patrila veľká armádna steeple-chase a petržalská steeple-chase. Pre jazdca víťazného koňa na veľkej prešporskej steeple-chase cisár František Jozef I. poskytol čestnú cenu (Ehrenpreis) a ďalšie ceny pre účastníkov pretekov venovali arciknieža Friedrich a arcikňažná Izabela.
Nadobudnutá jazdecká cena sa pravdepodobne vzťahuje na prešporské konské dostihy z 3. mája 1898, ktoré sa konali pod protektorátom (záštitou) arcivojvodu Františka Ferdinanda d´Este. Dobová tlač uverejnila podrobnejšiu správu o piatich jazdeckých disciplínach, veľká steeple-chase sa spomína ako posledný z nich. Okrem čestnej ceny od cisára sa spomína ešte celková suma 6000 korún, ktorú poskytol uhorský a rakúsky jockeyský klub. Z tohto obnosu 5000 korún bolo určených pre víťaza, 600 korún pre druhého jazdca v poradí, 300 korún pre tretieho a 100 korún pre štvrtého v poradí. Čestnú cenu získal víťaz preteku, ktorým sa stal poručík gróf Paul Orssich so svojou päťročnou kobylou Theklou. V súvislosti s históriou sopronského jazdeckého spolku sa označuje za najúspešnejšieho účastníka jeho jazdeckých pretekov.
Nadobudnutá jazdecká cena z roku 1898 je vzácna nielen svojou doloženou väzbou na Prešporok, ale aj tým, že ide značený artefakt so známou provenienciou. Zhotovili ju v prominentnej viedenskej továrni na výrobu strieborného a kovového tovaru Klinkosch. Vznikla začiatkom 30. rokov 19. storočia a spočiatku fungovala pod názvom Mayrhofer & Klinkosch. Vďaka početným zákazkam pre cisársky dvor získala titul c. k. dvorného a komorného dodávateľa. Syn spoluzakladateľa firmy Josef Carl (von) Klinkosch (1822 – 1888) sa v roku 1869 stal samostatným vlastníkom firmy, premenovanej na J. C. Klinkosch a o desať rokov neskôr bol povýšený do šľachtického stavu. Za jeho éry továreň získala ocenenia na svetových výstavách vo Viedni (1873) a v Paríži (1878) a spolupracoval s rôznymi významnými umelcami. Z firmy Klinkosch pochádza väčší počet jazdeckých cien špičkovej kvality. Po smrti J. C. Klinkoscha rodinný podnik viedli jeho synovia Arthur (1853 – 1899) a Isidor (1852 – 1914). Vznik našej ceny spadá už do tohto neskoršieho obdobia.
Čestná cena, striebro,
drevený podstavec, 1898 – pohľad zboku, foto:
Sylvia Sternmüllerová, © MMB
Čestná cena, striebro,
drevený podstavec, 1898 – detail plastiky pastiera, foto: Sylvia Sternmüllerová, © MMB
Čestná cena, striebro,
drevený podstavec, 1898 – značka, foto:
Sylvia Sternmüllerová, © MMB
Zobraziť vyhľadávací formulár »