Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Blog mmb > Predmety z histórie > Akvizícia bratislavských barokových hodín so zvonkohrou

 

Akvizícia bratislavských barokových hodín so zvonkohrou

zakladne logo
V roku 2019 múzeum zakúpilo unikátny artefakt - skrinkové hodiny so zvonkohrou, ktoré obohatili zbierku historických hodín. Hodiny sú výnimočné nie len tým, že takýto typ hodín v zbierkach chýbal, ale jedná sa o výrobok z dielne domáceho majstra. Hodinár Johann Georg Wernle je v Bratislave (Prešporku) archívne doložený v roku 1774 ako tzv. Landmeister, teda vidiecky majster.
 

 
 

Akvizícia bratislavských barokových hodín so zvonkohrou / Zuzana Francová

V roku 2019 sa nám do múzea podarilo zo zahraničia zakúpiť unikátny artefakt domácej bratislavskej proveniencie. Ide o stojaté barokové skrinkové hodiny s funkčnou zvonkohrou, zhotovené v poslednej tretine 18. storočia. Ich hodinový stroj je osadený do skrinky hranolovitého tvaru s profilovanou základňou, vyrezanej z bukového dreva a pokrytej hnedou sekundárnou povrchovou úpravou (pôvodne bola čierna). Na skrinke sú hore v rohoch umiestnené štyri odlievané mosadzné vázičky. Na rovnej ukončujúcej ploche je na drevenom podklade voľne položená stupňovitá mosadzná ozdobná strieška s gravírovanými lomenými oblúkmi a prelamovaným dekorom trojlistov a štvorlistov zoradených v horizontálnych pásoch. Na kove sú viditeľné stopy zlátenia v ohni. K strieške je upevnené sklopné odlievané mosadzné držadlo. 

Blog mmb

Bratislavské barokové hodiny so zvonkohrou, © MMB, foto: Sylvia Sternmüllerová

Kovový ciferník hodín má mosadznú strednú časť zdobenú bohatým rastlinným dekorom. Sú na nej tri otvory na naťahovanie. Celé hodiny sú vyznačené veľkými čiernymi rímskymi číslicami, ktoré od seba oddeľujú gravírované ľaliovité útvary; minúty označujú menšie arabské číslice pri okraji. Čas ukazujú dve ozdobné čierne ručičky. V strede nad ciferníkom sa nachádza vypuklá okrúhla platnička s gravírovanou signatúrou hodinárskeho majstra: Joh. Georg Wernle in Presburg. Po stranách ciferníka sú umiestnené dva malé terčíky s kovovými ručičkami a s nápismi: nicht schlagt (vľavo) a nicht repetirt (vpravo). Nimi sa reguluje odbíjanie hodinového stroja, resp. opakovanie bitia. Hodiny majú štvrtinový hodinový stroj s dĺžkou chodu po natiahnutí tri dni. Na stroj je napojená zvonkohra (carillon) tvorená 9 zvončekmi a jeho súčasťou je otočný mosadzný valec s výstupkami. K hodinám patria dva originálne mosadzné kľúče na naťahovanie. Ich celková výška s nadstavcom je 55 cm, šírka 30 cm a hĺbka 19,3 cm.

Blog mmb

Bratislavské barokové hodiny so zvonkohrou, © MMB, foto: Sylvia Sternmüllerová

Hodiny typologicky patria do skupiny tzv. meštianskych stojatých hodín, rozšírených na území strednej Európy v období baroka. Tie mávali skrinky štandardizovaného tvaru a výzdoby, málokedy však kovový nadstavec, resp. striešku, ktoré sa vyskytovali len pri honosnejších exemplároch (v našom prípade je strieška podľa odlišného dekoru zrejme sekundárnym doplnkom z 19. storočia). Zvonkohra, známa od 12. storočia, sa dlho používala len pri veľkých hodinových strojoch osadených do kostolných či mestských veží. Nebývala bežnou súčasťou barokových skrinkových hodín a aj na starožitníckom trhu sa už dnes v tejto podobe vyskytujú pomerne zriedkavo.

Blog mmb

Bratislavské barokové hodiny so zvonkohrou, © MMB, foto: Sylvia Sternmüllerová

V našom múzeu sme doteraz nemali zastúpený žiaden exemplár skrinkových hodín so zvonkohrou. Nový prírastok je preto vzácnym obohatením existujúcej zbierky historických hodín. Je výnimočný tým, že ide o výrobok z dielne domáceho majstra. Hodinár Johann Georg Wernle je v Bratislave (Prešporku) archívne doložený v roku 1774 ako tzv. Landmeister, teda vidiecky majster. Zatiaľ od neho poznáme iba niekoľko exemplárov hodín. V Múzeu hodín sú s jeho signatúrou vystavené meštianske skrinkové hodiny bežného prevedenia a krásny barokový mosadzný stroj z podlahových hodín s prídavnými zariadeniami zdobený reliéfnym figurálnym dekorom alegórií štyroch ročných období.

 

Bratislavské barokové hodiny so zvonkohrou

 
Kontakt: Mgr. Zuzana Francová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 19.5.2020 / 19.5.2020
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa